Co zyskasz badając glebę?

Informacje na temat agrochemicznych właściwości gleby pomogą Ci efektywnie nawozić użytki zielone. Możesz świadomie dostosować dawki nawozów albo robić to „na oko” - co bardziej się opłaca?

 

Wiosenne nawożenie

 

Nawożenie użytków zielonych to jeden z podstawowych czynników plonotwórczych.

Rozpoczyna się wiosna, wkrótce na dobre ruszy wegetacja i niezbędne jest w tym okresie dostarczenie trawom „paliwa” na start. Nawozy mają duży udział w strukturze kosztów bez względu na to czy prowadzisz 15, 50 czy 200-tu hektarowe gospodarstwo. Właśnie dlatego zanim zdecydujesz się na ich wybór i zakup, zadaj sobie podstawowe pytanie: jakich składników potrzebują moje łąki?

 

 

 

.

Pomoże analiza gleby

 

 Poznaj zasobność gleb we własnym gospodarstwie.

 

„Znam ten kawałek, nie od dziś tu gospodarzę!”. Oczywiście, że to właściciel danej łąki, pola czy uprawy posiada o niej najwięcej informacji. Typ i struktura gleby, klasa bonitacyjna czy wielkość plonów w poprzednich latach to cenne dane.

Aby uzyskać pełny obraz stanowiska niezbędna jest jednak chemiczna analiza określająca zawartość w glebie podstawowych składników: fosforu, potasu i magnezu oraz stopień jej zakwaszenia, czyli pH. Rozszerzone badania, istotne w przypadku gospodarstw o intensywnej produkcji, pozwalają również wyznaczyć poziom azotu mineralnego oraz mikroelementów (bor, miedź, mangan, cynk, żelazo).

Taka wiedza pozwoli na prawidłowe ustalenie dawek poszczególnych składników pokarmowych i dobór nawozów. Podstawowa analiza chemiczna umożliwi też określenie potrzeb wapnowania, na co w przypadku użytków zielonych należy zwrócić szczególną uwagę

 

Gdzie wykonać badanie, co możesz zyskać?

 

Badanie wykonasz w Okręgowych Stacjach Chemiczno- Rolniczych, oferujących kompleksowe analizy gleb, łącznie z pobieraniem prób w Twoim gospodarstwie. Koszt podstawowego badania na zasobność w fosfor, potas i magnez wraz z ustaleniem zalecanych dawek wapna dla jednej próby zbiorczej (2-4ha) to około 15zł. Porównując z cenami nawozów nie jest to wielki wydatek, a informacje jakie otrzymasz pozwolą Ci zoptymalizować nawożenie łąk i obniżyć koszty produkcji sianokiszonek.

 

 

Dopasowane nawożenie pozwala produkować sianokiszonki przez cały okres wegetacyjny.


Dzięki badaniu gleby:

- precyzyjne dopasujesz dawki nawozów,

- unikniesz wydatków na nawozy, które nie są w pełni przyswajalne z powodu niskiego pH,

- dostajesz informacje na temat potrzeb wapnowania,

- zbilansujesz nawozy mineralne oraz organiczne, produkowane w gospodarstwie,

- właściwie dobierzesz mieszankę traw na dane stanowisko,

- uzyskasz wyższe plony racjonalnie nawożąc łąki i pastwiska.