Zwycięskie partnestwo z Manchester City

"To wspaniale, że firma Barenbrug wkłada tyle wysiłku w badania i opracowywanie nowych produktów; dzięki temu nasze boiska wyglądają doskonale”.

 

Matthew Williams, kierownik regionalny firmy Barenbrug odwiedził klub Manchester City FC – mistrza ligi Premier League, aby sprawdzić, jak sprawuje się nowa murawa na stadionie obsianym trawą BAR 7 RPR. Towarzyszy mu opiekun terenów sportowych klubu.

 

Wizyta w klubie piłkarskim miała miejsce na początku sierpnia, a jej celem była kontrola murawy z nowej mieszanki traw Barenbrug. Odwiedziny te pomagają zrozumieć, z jakimi wyzwaniami borykają się greenkeeperzy. 

Pierwszym przystankiem jest boisko treningowe Carrington, gdzie Matthew Williams sprawdza, jak radzi sobie specjalistyczna mieszanka sportowa BAR 7 RPR (samoregenerująca się życica trwała). 

 

I już tutaj na kierownika opiekunów terenów treningowych, Lee Metcalfe’a czeka wyzwanie – na boisku, na którym jutro ma się odbyć sesja treningowa pierwszego składu drużyny, rozkłada się właśnie ekipa filmowa. Najlepsza ilustracja tego, jak wygląda codzienność na terenach najlepszych drużyn Premier League. 

Pod ciśnieniem

„Ludzie myślą, że nasza praca to tylko koszenie trawy, ale w rzeczywistości to znacznie więcej”, mówi Metcalfe. „Weźmy tych dziennikarzy i kamerzystów – dobry przykład  wyzwań, z jakimi muszą radzić sobie greenkeeperzy zespołów Premier League. W naszej pracy zasuwamy z prędkością 150 kilometrów na godzinę, ale i tak wielu dałoby sobie uciąć rękę, żeby móc tu pracować”. 

Na szczęście Metcalfe stwierdza, że jakość darni jest lepsza niż kiedykolwiek wcześniej. Dlatego nim rozpocznie się nowy sezon, bez problemów się zregeneruje po jutrzejszym treningu. „Cały obszar jest pokryty darnią”, kontynuuje Metcalfe. „Zazwyczaj na obrzeżach trawa była wytarta. Tego lata mieliśmy sporo opadów deszczu, które wymagały od nas dodatkowej ciężkiej pracy; to naprawdę niesamowite, że mamy tu jeszcze tyle trawy”.

Boisko na stałe

W zeszłym roku zwycięzca ostatniego sezonu rozgrywek Premier League zgodził się przetestować mieszankę Barenbrug RPR w ramach szeroko zakrojonych testów produktu przed jego wprowadzeniem na rynek. Nową mieszanką obsiano zarówno boiska testowe na terenach Carrington, jak i Platt Lane. Najbardziej spektakularne rezultaty osiągnięto na Carrington: w ciągu zaledwie pięciu miesięcy boisko było użytkowane przez ponad 200 godzin gry, co odpowiada dwuletniemu okresowi meczów. 

 

W związku z tak dobrymi wynikami mieszanka RPR zastąpiła obecnie sportową mieszankę życicy trwałej BAR 7, jakiej dotychczas używał klub. Wcześniej tego lata obsiano mieszanką BAR 7 RPR pięć z sześciu boisk treningowych na Carrington. Boisko na Platt Lane jest teraz boiskiem stałym. Co więcej, główny stadion także został obsiany nową mieszanką – to dowód uznania dla najnowszego, przełomowego produktu Barenbrug.

 

„W tym roku mieszanka RPR ukorzeniła się bardzo szybko”, mówi Metcalfe. „I jest gęstsza niż w roku ubiegłym. Biorąc pod uwagę rekordowo niską liczbę słonecznych dni i ogromną ilość opadów, można by się spodziewać czegoś zupełnie odwrotnego. Przez złą pogodę mieliśmy trochę problemów z plamistością ździebeł, ale dzięki tej mieszance oraz zastosowaniu przez nas po raz pierwszy regulatora wzrostu trawy Primo MAXX, uzyskaliśmy odpowiednie pokrycie. Ufamy, że w tym roku murawa sprawdzi się równie dobrze, jak w roku ubiegłym”.

 

Pełne zaufanie

Zespół opiekunów murawy Manchester City zdobył w roku 2011 tytuł Profesjonalnego Piłkarskiego Terenu Treningowego Roku – to branżowa nagroda przyznawana przez Instytut Terenów Sportowych (IOG), nie wspominając już o tytule Profesjonalnego Zespołu Opiekunów Terenów Sportowych Roku. Lee Metcalfe przyznaje, że odczuwają presję, by nadal utrzymywać tereny treningowe w tak rewelacyjnej kondycji.

 

„Ten klub nigdy nie spoczywa na laurach. A zadaniem mojego zespołu jest sprawić, by boiska dobrze wyglądały. Jestem niezmiernie zadowolony z obecnego stanu boisk obsianych mieszanką RPR, a gdy nastaną słoneczne dni, ich wygląd jeszcze się polepszy. W tej pracy musisz mieć zaufanie do produktów, których używasz, oraz do dostawców, z którymi współpracujesz. To wspaniale, że firma Barenbrug wkłada tyle wysiłku w badania i opracowywanie nowych produktów; dzięki temu nasze boiska wyglądają doskonale”.

 

Solidne ukorzenienie

Matthews Williams przenosi się na boisko stadionu Etihad, na którym 28 czerwca, tuż po ostatnim letnim koncercie, dosiano mieszankę BAR 7 RPR. Zarówno Williams, jak i szef opiekunów murawy, Lee Jackson, są pod wrażeniem. 

 

„Wygląda naprawdę dobrze”, cieszy się Jackson. „Oczywiście prawdziwym sprawdzianem będą rozgrywki w środku zimy, ale uważam, że murawa jest o około 30 procent lepsza, niż oczekiwałbym od mieszanki BAR 7. I to jest zaskakujące zważywszy na fakt, że tegoroczne lato było z pewnością jednym z najbardziej mokrych, jakie pamiętam. Musieliśmy też radzić sobie z brakiem słońca”.

 

Jackson przypisuje solidne ukorzenienie trawy nie tylko zastosowanej mieszance RPR, ale również temu, że w tym roku po raz pierwszy użył włókniny wspomagającej kiełkowanie. „Zdecydowaliśmy się na jej zastosowanie po tym, jak zobaczyliśmy, jak rewelacyjnie spisała się u Aston Villa. Pod względem pokrycia darnią jest nawet lepiej niż oczekiwaliśmy, ale musimy jeszcze trochę poczekać, żeby trawa się wzmocniła. Jednak póki co jestem naprawdę zadowolony z mieszanki RPR”. 

 

Doskonały wygląd

Williams przyznaje, że trawa RPR prezentuje się „fantastycznie” i dodaje: „Według mnie boisko nigdy wcześniej nie wyglądało tak dobrze. Zarówno stadion, jak i tereny treningowe wymagają murawy odpornej na intensywne użytkowanie i choroby – czyli dokładnie tego, co gwarantuje BAR 7 RPR. Klub jest bardzo dobrze przygotowany do nowego sezonu, a ja jestem przekonany, że również trawa doskonale się sprawdzi”.

 

Przed odjazdem na Williamsa czeka jeszcze jedna atrakcja – możliwość zrobienia sobie  zdjęcia z autentycznym pucharem Premier League. Kiedy cała drużyna zbiega się do grupowego zdjęcia, staje się jasne, że entuzjazm wywołany zwycięstwem wciąż nie wygasł. A gdy Jackson prowadzi nas przez plątaninę korytarzy na sam szczyt stadionu, by fotograf mógł zrobić kilka ujęć z góry, wydaje się, że w całym budynku praca wre: przywracanie stadionu do stanu sprzed koncertu jest już prawie zakończone. Dowiadujemy się też szczegółów dotyczących budowy nowego obiektu edukacyjno-szkoleniowego, który ma powstać przy stadionie.

 

Tyle się tu dzieje, że nie dziwią nas słowa Lee Metcalfe’a o tym, że wielu dałoby sobie uciąć rękę, żeby móc tu pracować.

 

Bron: Pitchcare oktober/november 2012