Sprawdź gotowość swoich łąk

Czas na wiosenne zabiegi.

 

Wiosna od kilku dni gości nie tylko w kalendarzu ale i w gospodarstwach. Rośnie temperatura powietrza, ogrzewa się powoli gleba i rolnikom stopniowo przybywa zaplanowanych prac. Warto uwzględnić w swoim harmonogramie przygotowanie łąk i pastwisk do nadchodzącego sezonu 2017.

 

Poświęć kilka chwil i zbierz wyższy plon.

Wielkość plonów w nadchodzącym sezonie musi zaspokoić potrzeby produkcyjne Twojego gospodarstwa. Jeśli jesteś hodowcą bydła mlecznego sianokiszonka z kośnych łąk będzie odgrywała kluczową rolę w żywieniu dojonych już krów jak i jałowizny, która jest przygotowywana do przyszłej produkcji mleka.

Po przezimowaniu konieczne jest wykonanie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, które będą miały wpływ na wielkość i jakość plonów z Twoich łąk.

 

Czas na włókowanie

Po zimie łąki i pastwiska czekają na pierwsze promienie słońca i w początkach kwietnia rozpoczynają wegetację. To właśnie teraz szlachetne trawy oraz rośliny motylkowate „budzą się do życia”. Włókowanie to podstawowy zabieg, który powinieneś wykonać w najbliższych dniach. Elementy robocze włóki oddziałują na rośliny pobudzając ich krzewienie. Dzięki powierzchniowej penetracji darni do gleby dostaje się powietrze, tak bardzo potrzebne w początkowej fazie wegetacji. Zabieg  pozwala także usunąć warstwę filcu z martwych roślin, który zalega między pędami ruszających powoli, zdrowych traw. Wyrównanie powierzchni oraz rozgarnięcie wiosennych kretowisk to kolejne korzyści osiągane przy zastosowaniu włóki. Uciążliwe kopce, które utrudniają koszenie i zbiór traw są tym sposobem niwelowane.

 

Wałowanie

Jeśli masz w swoim gospodarstwie łąki położone na torfach to pamiętaj o wiosennym wałowaniu. Zabieg możesz także wykonać na słabszych, piaszczystych glebach - to podniesie ich możliwości plonotwórcze. Dlaczego wał? Tylko jego ciężar umożliwi dociśnięcie wierzchniej warstwy gruntu i poprawi podsiąkanie wody. Rozluźnienie darni to zjawisko obserwowane szczególnie na gruntach organicznych, dlatego wszystkie tego typu użytki powinieneś obowiązkowo potraktować ciężkim łąkowym wałem!

 

 

 

 

 

Trochę paliwa na start

Rusza wegetacja – okres dużego zapotrzebowania na składniki pokarmowe.  Użytki zielone wymagają dostarczenia „paliwa”, którego rolę mogą pełnić nawozy wieloskładnikowe NPK. Azot [N] jest wiosną szczególnie ważnym składnikiem – wysoka dawka na początek wegetacji (średnio 80-120kg/ha) pozwoli szybko wystartować i rozpocząć produkcję zielonej masy. Regenerację po zimie zapewnią Fosfor [P] i Potas, których dawki najlepiej dopasujemy po zbadaniu zasobności gleby (Fosfor [P] średnio 60-110kg/ha, Potas [K] 60-80kg/ha). Dla uzupełnienia potrzeb pokarmowych runi oraz lepszego wykorzystania nawozów warto uzupełnić nawożenie np. o siarkę i magnez. Dzięki siarce rośliny lepiej wykorzystają wprowadzony w nawozach azot, a magnez bierze udział w większości procesów życiowych.

 

Uzupełniamy ubytki

Najbliższe tygodnie to idealny czas na uzupełnienie runi łąk i pastwisk np. przez podsiew.  Rośliny nie wystartowały, a w glebie jeszcze spory zapas pozimowej wilgoci  - to idealny czas na wprowadzenie nasion szlachetnych traw lub koniczyn. Wiosenna renowacja runi pozwoli poprawić skład gatunkowy i osiągnąć jeszcze lepsze plony w nadchodzącym sezonie!