Czas na lucernę. Kiedy najlepiej kosić?

Wysoki udział białka, smakowitość oraz podwyższona odporność na suszę powodują, że lucerna jest coraz częściej uprawianą rośliną paszową. Obecnie w większości gospodarstw w Polsce gdzie jest ona użytkowana zakończył się (lub właśnie nadchodzi) trzeci pokos. Często pytacie o najlepszy moment na skoszenie lucerników więc pędzimy z odpowiedzią!

 

Zbierać kwiaty czy wysokiej jakości materiał?

Odpowiedź jest prosta – nie czekajcie aż na polu zrobi się fioletowo! Najlepszym momentem  na koszenie jest  początek pąkowania lucerny. Na roślinach pojawiają się zawiązki pąków kwiatowych, które wyczujecie palcami. Kiedy pąki osiągną wielkość zbliżoną do stosowanych w kuchni ziaren pieprzu pozostaje niewiele czasu do ich rozwinięcia.

Pąki kwiatowe lucerny.

 

Spadek wartości pokarmowej z każdym dniem

Jeśli zależy Wam na strawności i wysokiej zawartości białka to najlepsze parametry uzyskacie kosząc lucernę tuż przed pąkowaniem i w trakcie pąkowania. Oczywiście plon suchej masy będzie wówczas mniejszy jednak gdy rośliny rozpoczną kwitnienie automatycznie rośnie udział włókna, łodygi tracą elastyczność i spadają walory żywieniowe.

Ponieważ rośliny szybko odrastają standardem pozwalającym na wykorzystanie najlepszych parametrów jest 4-5-krotne koszenie lucerny w trakcie jednego sezonu wegetacyjnego.

 

To lucerna nie powinna raz w sezonie zakwitnąć?

Często spotykamy się z opiniami, że lucerna powinna raz w sezonie zostać „przetrzymana” do zakwitnięcia - po rozwinięciu kwiatostanu rośliny mają lepiej się ukorzeniać i się wzmocnić. Oczywiście taki proces zajdzie, jednak tego typu zabieg jest obecnie wskazany przede wszystkim przy uprawach nasiennych, gdzie kwitnienie konieczne jest do zapylenia przez oblatujące owady. Jeśli uprawiacie lucernę na nasiona to bez kwiatostanów marna szansa na wysoki plon nasion, ale w przypadku produkcji paszy dla bydła nie należy dopuszczać do pełnego kwitnienia.

 

Otoczkowane nasiona YellowJacket

Dzięki zaopatrzeniu nasion w niezbędne mikroskładniki i bakterie Rhizobium od momentu wysiewu rośliny szybciej rozwijają system korzeniowy i budują plon. Nasiona Barenbrug otoczkowane w technologii Yellow Jacket ułatwiają wzrost nowych roślin i eliminują konieczność stosowania dodatkowych  zapraw nasiennych.