Dlaczego wybrać Yellow Jacket

 

 

 

Dlaczego nasiona pokryte powłoką Yellow Jacket z bakteriami z rodzaju Rhizobium są lepsze niż nasiona zaprawiane bezpośrednio przed siewem/przed sprzedażą?
W przypadku powłoki Yellow Jacket, bakterie Rhizobium są umieszczone w polimerowej osłonie otaczającej nasiona. Do osłony dodano również środki ochronne i substancje odżywcze, które przedłużają trwałość produktu w trakcie przechowywania i zwiększają odporność bakterii Rhizobium na stres. W związku z tym, ilość bakterii Rhizobium w nasionach z powłoką Yellow Jacket jest znacznie większa niż w przypadku nasion, które zostały zaprawione przed siewem/ przed sprzedażą, gdyż te narażone są na bezpośrednie działanie czynników zewnętrznych.

 

Dlaczego duża ilość bakterii Rhizobium przypadająca na nasion jest tak ważna?
W przypadku lucerny, ilość bakterii z rodzaju Rhizobium znajdująca sie na nasionach przed siewem oraz tworzenie brodawek korzeniowych i wiązanie azotu cząsteczkowego, są ze sobą mocno powiązane. Rhizobium wpływa na tworzenie większej liczby brodawek korzeniowych, a co za tym idzie, zwiększa wiązanie azotu czasteczkowego.

 

Jaka jest optymalna norma wysiewu nasion pokrytych powłoką Yellow Jacket?
Norma wysiewu zalecana przez Barenbrug wynosi 25-30 kg/ha. Jest onaa taka sama jak w przypadku nasion nieotoczkowanych.

 

Dlaczego nasiona z powłoka Yellow Jacket wschodzą szybciej?
Powlekane nasiona są cięższe i po wysiewie maja lepszy kontakt z glebą. Powłoka nasion przyciąga

i zatrzymuje wilgoć, dzięki czemu nasiona powlekane kiełkują i wschodzą lepiej niz nasiona niepowlekane. Powłoka Yellow Jacket zawiera substancje odżywcze stymulujące wzrost siewki i działanie bakterii Rhizobium. Ponadto zawarte w powłoce wapno (CaCO3), obniża pH wokół korzeni, co prowadzi do poprawy wzrostu i wydajności produktu.

 

Dlaczego warto stosować bakterie z rodzaju Rhizobium?
Bakterie Rhizobium umożliwiają dostarczenie lucernie odpowiedniej ilości azotu. Jeśli w glebie znajduje się odpowiednia ilość bakterii Rhizobium, nawożenie azotem nie jest już konieczne. Jeśli na danym stanowisku nie uprawiano wcześniej lucerny, bakterie Rhizobium nie będą tam występować. Jeśli w niedawnej przeszłości na danym stanowisku uprawiano lucernę, bakterie Rhizobium w glebie wciąż mogą być aktywne, jednak w przypadku płodozmianu, ilość bakterii szybko spada. Powlekane nasiona umożliwiają przywrócenie dużej ilości aktywnych bakterii w glebie.