Tanie białko z własnych pól.
Pierwszą korzyścią jest produkcja paszy o wysokiej zawartości białka, możliwa nawet w warunkach niedostatku opadów. Dzięki głebokiemu systemowi korzeniowemu (średnio 2 – 3 metry), lucerna sięga do głębszych zasobów wody i doskonale radzi sobie w okresie suszy. Symbioza z bakteriami brodawkowatymi dostarcza jej darmowego azotu (azot atmosferyczny), co obniża koszty nawożenia. Tanio wyprodukowane białko na własnym polu znacząco wpłynie na ekonomikę żywienia bydła.
Płatność do upraw paszowych.
Sprawdź, uprawa lucerny pozwala uzyskać dodatkową korzyść z tytułu: płatności bezpośrednich do upraw paszowych
Doskonałe stanowisko dla kolejnych upraw i zdrowa gleba.
Dzięki głębokiemu systemowi korzeniowemu, lucerna spulchnia glebę na dużą głębokość zwiększając podsiąk wody i przemieszczanie składników odżywczych w glebie. Poprawie ulega struktura gleby oraz polepsza się jej życie biologiczne. Lucerna dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowatymi wprowadza rocznie około 350 kg czystego azotu na każdym hektarze. Daje to doskonałe oszczędności w kolejnych uprawach, gdzie zwyżka plonu jest bardzo widoczna.
Jak prawidłowo zasiać i którą odmianę wybrać.
Lucerna wymaga stanowisk zasobnych o uregulowanym odczynie (ph optymalne 6,5 – 7,5). Należy pamiętać, że siejemy ją płytko (na 1 – 1,5 cm głębokości) w ilości 25 kg/ha. Optymalnym terminem siewu jest wczesna wiosna lub późne lato (do końca sierpnia). Szukając odpowiedniego produktu powinniśmy zwórcić uwagę na Lucernę Otoczkowaną Yellow Jacket. Specjalna otoczka zapewnia długą żywotność bakterii Rhizobium i utrzymując wilgoć przyspiesza kiełkowanie nasion. To najprostsze rozwiązanie pozwalające bez dodatkowego zaprawiania wysiać nasiona łącznie z bakteriami wiążącymi azot atmosferyczny. Wszystkie dostępne odmiany Lucerny Yellow Jacket zostaly sprawdzone w Polskich warunkach klimatycznych, potwierdzając w badaniach swoją najwyższą jakość i odporność.
Podczas siewów wiosennych ciekawym rozwiązaniem jest mieszanka B12- Lucerne Plus, gdzie prócz lucerny Yellow Jacket umieściliśmy koniczynę aleksandryjską. Koniczyna ta jest rośliną szybko kiełkującą i produkującą dużo masy o wysokiej zawartości białka. Jest to roślina jednokośna, a jej połączenie z lucerną zmniejsza zachwaszczenie (roślina osłonowa), tak problematyczne podczas wiosennych zasiewów. W tym wypadku ograniczenie zachwaszczenia to już właściwie czwarta korzyść, tak więc czy można uzyskać więcej?