Idealna trawa do mulczowania

Mulczowanie trawy nie zawsze jest możliwe! Jeśli trawa jest za wysoka lub zbyt mokra, nie wolno mulczować trawnika. Mokra trawa będzie zbijać się w grudki, co utrudni jej rozdrobnienie. W przypadku trawy zbyt wysokiej gleba zostanie pokryta zbyt grubą warstwą mulczu, co spowoduje niedobór tlenu i/lub pojawienie się pleśni, co negatywnie wpłynie na murawę. Mulcz może też utworzyć warstwę hydrofobową, która uniemożliwi wodzie dotarcie do korzeni roślin. Może to skutkować zamieraniem trawy. W takim przypadku konieczne będzie zebranie i usunięcie ściętych źdźbeł z trawnika (delikatna wertykulacja lub po prostu wygrabienie). Dobór właściwego rodzaju trawy jest kluczowy dla sukcesu bądź niepowodzenia pielęgnacji trawnika w obiegu zamkniętym. Wybór odpowiedniej mieszanki traw zapobiegnie takim problemom!

Mieszanka Mow Saver jest idealna do mulczowania

Trawa Mow Saver szybko kiełkuje, ma nisko położony węzeł krzewienia oraz wytwarza niewielką ilość biomasy. Dzięki temu ścięte źdźbła są krótsze, co sprawia, że idealnie nadają się do mulczowania. Ponadto trawa ta nie wymaga częstego koszenia. Mieszanka Mow Saver idealnie nadaje się do mulczowania.

 

Doświadczenia praktyczne, podczas których zbierano i ważono pokos, wykazały, że odmiany traw LMT (wolnorosnących) produkują nawet o 40% mniej masy zielonej w porównaniu do innych, podobnych odmian.  Im mniejsza ilość ścinków zostanie na trawniku, tym szybciej zostaną one rozłożone przez mikroorganizmy glebowe i tym zdrowsza będzie darń. Ponadto na trawniku nigdy nie pozostanie zbyt gruba warstwa mulczu, która mogłaby spowodować niedobór tlenu w glebie. Jako że trawy Mow Saver cechują się mniejszą produkcją masy zielonej, rozdrabnianie pokosu jest bardziej efektywne.

 

Nisko umiejscowiony węzeł krzewienia traw Mow Saver oznacza, że rośliny lepiej znoszą koszenie i szybciej się regenerują. Zmniejsza to ryzyko pojawienia się mchu i chwastów na trawniku!

Różnica w formowaniu pędów u odmian traw wysoko i nisko rosnących

 

Przy koszeniu skracaj trawę o nie więcej niż 1/3 wysokości źdźbła. Jeśli skosisz trawę poniżej węzła krzewienia, roślina może uschnąć. Trawnik wysiany z Mow Savera może być koszony krócej, ponieważ węzeł krzewienia jest niżej, co minimalizuje uszkodzenie trawnika w przypadku zbyt niskiego koszenia.

Mow Saver i zrównoważony rozwój

Mieszanka Mow Saver jest certyfikowana znakiem jakości Green Earth. Ten znak pomaga zarządcom publicznych terenów zielonych pielęgnować murawę w bardziej zrównoważony sposób. Mieszanka nasion traw może otrzymać ten znak wyłącznie jeśli spełnia co najmniej dwa z czterech poniższych wymogów:

  • Zmniejszenie zużycia wody
  • Zmniejszenie zużycia nawozów
  • Zmniejszenie zużycia pestycydów
  • Możliwość rzadszego koszenia

Wyjątkowa mieszanka Mow Saver spełnia wszystkie te warunki i dlatego została oznaczona znakiem jakości Green Earth.

 

Jeśli chesz dowiedzieć się więcej na temat mieszanki Mow Saver, kliknij tutaj.

 

Korzyści z mulczowania

Mulczowanie niesie ze sobą wiele różnych korzyści, pod warunkiem, że użyjesz właściwej mieszanki traw. Po pierwsze, zmniejsza ilość niezbędnych nawozów, co pomaga chronić środowisko. Ponadto mulczowanie pozwala zaoszczędzić sporo czasu, jako że koszenie i nawożenie trawnika odbywa się jednocześnie. Mulczowanie zwiększa też odporność darni na wysokie temperatury i suszę. Badania wykazały, że ma ono także pozytywny wpływ na kondycję trawnika.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat mulczowania, kliknij tutaj.

 

Mulczowanie Twojego trawnika

Czy poczułeś przypływ energii i chciałbyś spróbować mulczowania na własnym trawniku?

 

Pobierz szczegółowy plan tutaj i zaczynaj!

powrót