Niska zawartość fruktanów

Trawa o niskiej zawartości fruktanów redukuje ryzyko ochwatu. Fruktany to węglowodany (cukry) produkowane przez rośliny z rodziny traw pod wpływem promieniowania słonecznego. Trawy wytwarzają szczególnie dużo fruktanów wtedy, gdy noce są zimne, a w ciągu dnia intensywnie świeci słońce. 

Fruktany

Fruktany są obecnie uważane za jedną z głównych przyczyn ochwatu. Koński układ pokarmowy trawi je częściowo wyłącznie w jelicie cienkim, co skutkuje wysokim poziomem cukrów w jelicie grubym; to z kolei zaburza równowagę flory bakteryjnej w jelitach. W rezultacie powstają toksyczne substancje, które mogą powodować ochwat.

Niska zawartość fruktanów

Firma Barenbrug przeprowadziła wiele badań nad zawartością fruktanów (cukrów) w różnych trawach. Niektóre gatunki traw cechuje niska zawartość fruktanów, jednak nawet w obrębie tego samego gatunku trawy jedne odmiany zawierają ich więcej niż inne. Odmiany traw w mieszance Horse Master zawierają aż o 50% mniej fruktanów niż odmiany przeznaczone dla owiec i bydła.

 

Każdego roku Barenbrug analizuje zawartość fruktanów w ponad 70 odmianach traw. Na poniższym wykresie pokazano różnice w zawartości fruktanów u różnych odmian traw. Odmiany w mieszance Horse Master zawierają średnio o połowę fruktanów mniej niż odmiany traw dla bydła.

Właściwe zarządzanie pastwiskiem

Dzięki właściwej pielęgnacji pastwiska można obniżyć zawartość fruktanów zmagazynowanych w trawie. Po pierwsze, konieczne jest zapewnienie roślinom wystarczającej ilości składników odżywczych i wody, by umożliwić prawidłowy wzrost trawy. Po drugie, trawa nie może być zgryzana zbyt krótko.

Zawartość fruktanów w sianie i kiszonce

Jako że siano powstaje zazwyczaj w wysokich temperaturach, zawiera ono zwykle niewielką ilość fruktanów. Kiszonkę często robi się wczesną wiosną, a do tego trawę można kosić w niskiej temperaturze, ponieważ nie musi być całkowicie wyschnięta. Zawartość fruktanów w takiej trawie może być bardzo wysoka, zwłaszcza gdy dni są słoneczne, zaś noce chłodne. To dlatego kiszonka nie jest odpowiednia na paszę dla koni podatnych na ochwacenie.

Kup teraz

Czy chciałbyś mieć najlepszą trawę dla swojego konia lub kucyka?

powrót