Trawa dla koni a trawa dla bydła

Większość koni pasie się na pastwiskach przeznaczonych dla bydła i jest karmiona sianem bądź kiszonką wytwarzaną z trawy rosnącej na tych pastwiskach. Trawa przeznaczona dla bydła bardzo smakuje koniom, jednak jest ona dla nich zbyt kaloryczna (fruktany) i zawiera za mało włókna. Taka dieta może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia konia, wywołując takie dolegliwości jak ochwat czy mięśniochwat porażenny. Nie bez powodu trawy dzielą się na te odpowiednie dla koni
i te odpowiednie dla krów – Twój koń potrzebuje trawy odpowiedniej dla koni.

 

Trawa dla koni to nie trawa dla bydła

Większość koni pasie się na pastwiskach przeznaczonych do intensywnego wypasu bydła. Takie pastwiska obsiewa się mieszankami traw zawierającymi życicę trwałą o wysokiej wartości paszowej. Życica trwała świetnie nadaje się dla krów, ponieważ potrzebują one dużo białka, by wytwarzać mleko. Konie potrzebują jednak paszy o niskiej zawartości fruktanów (cukrów) i dużej zawartości błonnika. Mieszanka Horse Master zawiera odmiany traw dobrane specjalnie, by zaspokoić potrzeby żywieniowe koni.

 

Pasąc się, konie zgryzają trawę tuż przy ziemi. Krowy zagarniają trawę językiem, zostawiając znacznie większą część rośliny. 

 

W przypadku traw paszowych przeznaczonych dla koni istotne jest, by miały one silny system korzeniowy, zapobiegający wyrwaniu całej rośliny z ziemi. Trawa zgryzana tuż przy ziemi znacznie trudniej się regeneruje; przez to na pastwisku mogą powstawać pozbawione roślinności obszary, zwiększające ryzyko wystąpienia u konia kolki piaskowej. Choroba ta występuje u koni zjadających podczas pasienia znaczne ilości piasku i ziemi. Opracowana przez nas mieszanka pastwiskowa dla koni zawiera odmiany traw cechujące się bardzo nisko umieszczonym węzłem krzewienia, co ma na celu ochronę zdrowia zwierząt i zminimalizowanie ryzyka wystąpienia u nich kolki piaskowej. Nasza mieszanka traw dla koni jest odporna na zgryzanie tuż przy ziemi i skutecznie hamuje rozwój chwastów. 

 

Słabe pastwisko? Nie!

Dosyć powszechna jest opinia, że konie mogą paść się na pastwiskach słabej jakości. To  nieprawda. Niedobór składników odżywczych wywołuje u roślin stres, co skutkuje słabym wzrostem i produkcją dużych ilości cukrów (fruktanów). Wysoka zawartość fruktanów w paszy może wywołać u konia problemy ze zdrowiem, na przykład ochwat. Kolejnym problemem jest znaczne zachwaszczenie słabych pastwisk. Trawa dobrze nadająca się na paszę dla koni jest wysoka, o długich źdźbłach, w pełni wyrośnięta, o niskiej wartości energetycznej i relatywnie wysokiej zawartości włókna.