Jakość pastwiska dla koni

Jakość pastwiska dla koni zależy od porastających je gatunków trawy. Jednak takie czynniki jak stadium wzrostu roślin, pora roku oraz to, jak pielęgnowane jest pastwisko, również ma istotny wpływ na jakość pastwiska. 

Jak rośnie trawa?

Wzrost trawy zaczyna się od liścia. Następnie roślina powoli wytwarza łodygę, a potem drugi, trzeci i w końcu czwarty liść. Jeśli wzrost rośliny nie zostanie przerwany, łodyga będzie rosnąć pionowo w górę i wytworzy na szczycie kwiatostan. Po osiągnięciu tego stadium roślina nie będzie już dalej rosnąć. Jakość i smak świeżej trawy w dużym stopniu zależą od stadium wzrostu, w jakim się znajduje. 

Młoda trawa, mająca 1-2 liście, jest świeża i soczysta, i zawiera dużo białka. Przy tym jednak zawiera raczej niewiele włókna. Za to trawa paszowa w późniejszym stadium wzrostu, mająca 3-4 liście, zawiera mniej białka, ale więcej włókna.

Fruktany (cukry)

Zawartość fruktanów w trawie paszowej w dużym stopniu zależy od ilości światła słonecznego i temperatury. Cukry są produkowane w roślinach pod wpływem intensywnego promieniowania słońca. Jeśli dodatkowo noce są dosyć chłodne, zawartość cukrów w roślinie pozostanie wysoka. Tak dzieje się zwłaszcza wiosną i jesienią – to dlatego w tych okresach zwiększa się ryzyko wystąpienia ochwatu u koni. Odmiany traw występujące w mieszance Horse Master® zostały specjalnie dobrane ze względu na niską zawartość fruktanów.

Rodzaje traw

Oczywiście jakość pastwiska zależy także od rodzaju traw, jakie na nim rosną. Wysokiej jakości trawy pastewne odpowiednie dla koni to przede wszystkim życica trwała, tymotka łąkowa, wiechlina łąkowa i kostrzewa czerwona. Jednak chwasty jednoliścienne, takie jak wiechlina zwyczajna, wiechlina roczna czy perz właściwy, rosną właściwie wszędzie i mogą pogorszyć jakość pastwiska. Mieszanka Horse Master® składa się z odmian traw pastewnych, które z łatwością wytrzymują konkurencję chwastów z rodzaju traw.

 

Smak

Smakowitość trawy pastewnej zależy od tego, jak czyste i wypielęgnowane jest pastwisko. Zapobieganie nadmiernemu wypasowi (skutkującemu powstawaniem niezadarnionych miejsc), wypas rotacyjny oraz pozostawienie trawy by urosła wysoko przed jej skoszeniem - to wszystko ma kluczowe znaczenie do zapewnienia dobrego smaku trawy.

Jakość

Tabela może służyć jako orientacyjny punkt odniesienia celem określenia jakości i zalecanego spożycia trawy w różnych porach roku:

Jakość, wartość energetyczna i pobór trawy pastwiskowej w ciągu roku

Pora roku

Jakość

Wartość energetyczna

Dawka przy braku ograniczeń 1

Trawa wiosenna

Dobra

Bardzo wysoka

10 kg substancji suchej

65-75 świeżej trawy

Trawa letnia

Dobra

Wysoka

12 kg substancji suchej

75-88 świeżej trawy

Trawa jesienna

Średnia 2

Średnia

7-8 kg substancji suchej

44-50 świeżej trawy

1 koń 500 kg

często wysoka intensywność

 

Źródło: Andrea Ellis, Paard en Voer [koń i pasza]

 

 

 
 

System wypasania

Trawa o wysokości około 15 cm charakteryzuje się dobrze zbilansowanym składem składników odżywczych, odpowiednim dla koni. Barenbrug zaleca, by karmić konie trawą znajdującą się w tym stadium wzrostu, stosując system wypasu rotacyjnego na kilku (3 do 5) pastwiskach. Wypuść konie na pastwisko, gdy tylko trawa osiągnie właściwą wysokość. Pozwól im się paść i przenieś je na następne pastwisko, kiedy tylko trawa na nim osiągnie odpowiednią wysokość. Wtedy możesz przeprowadzić nawożenie i inne zabiegi pielęgnacyjne na pierwszym pastwisku. Taki system zapewni koniom trawę zawsze odpowiedniej jakości i dodatkowo pozwoli na właściwą pielęgnację pastwisk. 

Zazwyczaj nie bada się świeżej trawy, ponieważ jej wartość pastewna jest różna w zależności od pogody. Do określenia racji żywieniowych można posłużyć się  tabelą, w której zamieszczono orientacyjny skład trawy na pastwisku: 

 

Substancja sucha (%)

Wartość energetyczna dla koni

(/kg produktu)

Wartość białka surowego strawnego dla koni

(/kg produktu)

Wartość energetyczna dla koni

(/kg substancji suchej)

Wartość białka surowego strawnego dla koni

(/kg substancji suchej)

Surowe białko (/kg substancji suchej)

Trawa pastwiskowa, dobra jakość maj-czerwiec

16

0,15

24

0,94

150

185

Trawa pastwiskowa, lipiec-wrzesień

16

0,14

28

0,88

175

195

 

Link-item_HorseMaster_EN!

Kup teraz

Czy chciałbyś mieć najlepszą trawę dla swojego konia lub kucyka?

powrót