Jak pielęgnować pastwisko dla koni

Właściwa pielęgnacja pastwiska jest niezbędna, aby utrzymać zdrową i mocną trawę, która będzie odporna na różne warunki pogodowe oraz eksploatację. Dosiew nasion to skuteczna i tania metoda pielęgnacyjna; najlepiej dosiewać nasiona wiosną i jesienią.

Renowacja pastwiska

Dosiew nasion to dobry sposób na renowację murawy, która straciła nieco na gęstości, i na której znajdują się niezadarnione miejsca. W porównaniu do ponownego obsiewania pastwiska dosiew ma jedną znaczną zaletę: można szybciej zacząć użytkowanie pastwiska. Ponadto dosiew nasion jest znacznie tańszy niż ponowne obsianie pastwiska.

 

Plan prac

Zanim rozpoczniesz dosiewanie trawy na swoim pastwisku, zadbaj, by nie było na nim chwastów. Zwalczanie chwastów rozpocznij od ich usunięcia za pomocą brony lub właściwego herbicydu. 

 

Pastwisko, na którym planujesz dosiew trawy, należy wcześniej krótko skosić lub pozwolić, by zgryzły je konie. Kolejnym krokiem jest spulchnienie wierzchniej warstwy gleby grabiami lub broną zębową, aby zapewnić dobry kontakt nasion z glebą. Postaraj się przeprowadzić dosiew przed zapowiadanymi opadami deszczu. Rozprowadź nasiona równomiernie po powierzchni, a następnie zagęść glebę, udeptując ją lub wałując. Jeśli Twoje pastwisko jest za duże, by przeprowadzić dosiew ręczny, skontaktuj się z dostawcą usług rolniczych, który dysponuje odpowiednią maszyną do dosiewu trawy.

 

Po dosiewie należy utrzymywać glebę w stanie wilgotnym. Przez osiem tygodni po dosiewie nie należy nawozić pastwiska obornikiem. Starą darń można kosić, kiedy tylko młode rośliny dostatecznie urosną (>6 cm). Niezbyt intensywne wypasanie zwierząt nie stanowi problemu, o ile zadbasz, by konie nie zgryzały trawy zbyt krótko.

 

Najlepszy czas

Najlepszym czasem na dosiewanie jest okres od początku lutego do końca kwietnia oraz od początku sierpnia do końca września. Aby przeprowadzić dosiew na pastwisku z dużą ilością niezadarnionych miejsc, będziesz potrzebować 40 kg mieszanki Horse Master® na hektar. W przypadku pastwiska z niewielką ilością niezadarnionych miejsc wystarczy 25 kg mieszanki Horse Master® na hektar. 

Link-item_HorseMaster_EN!

Kup teraz

Czy chciałbyś mieć najlepszą trawę dla swojego konia lub kucyka?

powrót