Horsemaster_header_2021_06!

Obsiewanie pastwiska dla koni

Obsiewanie pastwiska dla koni jest czasochłonne i wymaga sporo pracy, ale ten trud się opłaci - uzyskasz doskonałe pastwisko, które będzie służyć Twoim koniom przez długie lata. Jeśli nie możesz sam obsiać swojego pastwiska, poproś o pomoc lokalnego dostawcę usług rolniczych.

 

Profesjonalni dostawcy usług rolniczych dysponują wiedzą i sprzętem, jakie są niezbędne do przygotowania doskonałego pastwiska dla koni. Ważne, by Twój dostawca stosował nasiona traw przeznaczone specjalnie na pastwiska dla koni. Jeśli nie zakupiłeś jeszcze nasion traw we własnym zakresie, koniecznie omów tę kwestię ze swoim usługodawcą.

Przygotowanie

Zakładanie pastwiska dla koni rozpoczynamy od zniszczenia chwastów. Niezbędne herbicydy kupisz u lokalnego dystrybutora lub dostawcy usług rolniczych. Następnie należy przekopać lub zaorać ziemię na głębokość około 20 cm. Dzięki temu nasiona chwastów zostaną zakopane w ziemi, zaś spulchniona gleba będzie lepiej absorbować składniki pokarmowe. Poczekaj co najmniej tydzień, by gleba osiadła, a następnie dokładnie ją zagrab – ręcznie bądź za pomocą kultywatora czy brony kolczatki. Powtarzaj te czynności do uzyskania cząstek gleby o średnicy maksymalnie 1 cm. Teraz powierzchnia gleby jest równa i gotowa do siewu; warstwa luźnej ziemi na powierzchni ma miąższość 1-2 cm.

Siew

 

Niewielkie pastwiska można łatwo obsiać ręcznie. Wysiej nasiona trawy równomiernie, lekko zagrab, a następnie zagęść glebę, udeptując lub wałując całe pastwisko. Duże pastwiska najlepiej obsiać za pomocą specjalnych siewników do trawy.

 

Nasion traw nie należy wysiewać na głębokość większą niż 1,0-1,5 cm. Niezwłocznie po obsianiu należy zwałować pastwisko.

 

Po siewie należy zapewnić nasionom odpowiednią wilgotność, aby trawa mogła się przyjąć. Zaleca się zastosowanie nawozu, kiedy trawa osiągnie wysokość 6-8 cm.

 

To także najlepszy czas na chemiczne zwalczanie chwastów. Nie czekaj z tym zbyt długo – w przeciwnym razie chwasty zagłuszą młodą trawę. Upewnij się, że maszyny, których używasz, nie zostawiają kolein na pastwisku. Po obsianiu nie można korzystać z pastwiska przez okres dwóch miesięcy. Trawę należy przynajmniej raz skosić, zanim będzie można wypuścić na nią zwierzęta. Pierwsze koszenie należy przeprowadzić, kiedy trawa osiągnie wysokość około 15 cm. Niezadarnione miejsca należy obsiać ponownie, w razie konieczności aplikując dodatkowe składniki odżywcze (azot, potas i fosfor). Teraz na pastwisku mogą już paść się zwierzęta.

 

Do obsiania jednego hektara pastwiska będziesz potrzebować od 75-80 kg mieszanki traw Horse Master®. Jeśli zamierzasz głównie kosić trawę, a nie wypasać na niej zwierzęta, wystarczy użyć 50 kg nasion na hektar.

Link-item_HorseMaster_EN!

Kup teraz

Czy chciałbyś mieć najlepszą trawę dla swojego konia lub kucyka?

powrót