Jak wykonywać mulczowanie?

Mulczowanie trawnika to specjalny sposób koszenia, podczas którego ścięta trawa jest rozdrabniana na niewielkie kawałeczki. Drobiny te są następnie wydmuchiwane z powrotem na trawę i równomiernie rozmieszczane między roślinami. Słowo „mulcz” znaczy dosłownie „okrycie gleby”: to warstwa materii organicznej rozprowadzona na powierzchni gleby. Mulczowanie różni się od tradycyjnego koszenia, w którym ścięta trawa musi zostać zebrana i usunięta z trawnika. Jeśli więc chodzi o pielęgnację trawnika, termin „pielęgnacja w obiegu zamkniętym” jest bardziej adekwatny od mulczowania.

Krok 1: Upewnij się, że Twój trawnik składa się z traw właściwego rodzaju

Mulczowanie sprawdza się dobrze jedynie wtedy, gdy Twój trawnik składa się z wolno rosnących odmian traw o nisko położonym węźle krzewienia. Pokos składa się wtedy z drobnych źdźbeł, które łatwo rozdrobnić na maleńkie kawałeczki; te z kolei opadają na glebę i są szybko przekształcane przez żyjące w glebie organizmy w naturalny nawóz dla Twojego trawnika. Jeśli Twoja trawa należy do odmian szybko rosnących, mulczowanie może spowodować takie problemy jak niedobór tlenu oraz pojawienie się pleśni. Nisko położony węzeł krzewienia to kolejna istotna cecha: takie trawy szybciej się regenerują po koszeniu, zmniejszając ryzyko pojawienia się na trawniku mchów i chwastów. Mieszanka Mow Saver została opracowana specjalnie z myślą o mulczowaniu - zapewnia ona optymalną pielęgnację trawnika w obiegu zamkniętym, pozwalając uzyskać zdrową i gęstą darń!

 

Krok 2: Upewnij się, że masz odpowiednią kosiarkę

Do mulczowania potrzebujesz mulczarki, kosiarki automatycznej lub kosiarki z funkcją mulczowania. Agregat mulczujący nie ma otworu, którym wylatuje pokos; ścięta trawa wiruje pod jego kopułą, a specjalnie ukształtowane ostrza tną ją na bardzo drobne kawałeczki. Gdy trawa jest już wystarczająco rozdrobniona, zostaje równomiernie rozłożona na trawniku.

Kosiarki automatyczne (roboty koszące) to faktycznie mulczarki. Regularnie wykonywane mulczowanie zapewnia odpowiednią wielkość ścinków trawy, dzięki czemu łatwo opadają one na glebę, a nie pozostają na powierzchni trawnika. Wybierając mieszankę Mow Saver możesz nawet przedłużyć życie swojej kosiarce automatycznej, ponieważ wolno rosnąca trawa stawia mniejszy opór podczas koszenia.

Krok 3: Sprawdź stan trawy

Czy Twój trawnik jest mokry? Poczekaj, aż wyschnie. Nie można mulczować mokrej trawy, ponieważ pokos zbija się wtedy w grudki, co utrudnia właściwe rozdrobnienie źdźbeł.

Jeśli Twój trawnik nie był dawno koszony i trawa jest bardzo wysoka, powinieneś najpierw ją skosić i zebrać ścięte źdźbła z murawy. W przypadku mulczowania zbyt wysokiej trawy gleba zostanie pokryta zbyt grubą warstwą ścinków, co spowoduje niedobór tlenu i/lub pojawienie się pleśni, co negatywnie wpłynie na murawę.

Czy w glebie, na której rośnie Twój trawnik, bytuje zdrowa fauna glebowa i czy używasz wyłącznie nawozów długodziałających? Jeśli tak, jesteś gotowy, by rozpocząć mulczowanie Twojej murawy!

 

Krok 4: Zmulczuj trawnik

Podczas mulczowania zetnij około jednej trzeciej długości źdźbeł. W ten sposób uzyskasz zdrowy trawnik, który szybko się zregeneruje po koszeniu. Jeśli skosisz trawę za krótko, regeneracja zajmie jej zbyt wiele czasu, co zwiększy ryzyko pojawienia się na trawniku mchu i chwastów. Wybierając gatunki/odmiany traw o niskim punkcie krzewienia zmniejszasz ryzyko uszkodzenia roślin!

Koszenie wykonuj w niezbyt szybkim tempie, by umożliwić cyrkulację ścinków w agregacie i ich dokładne rozdrobnienie.

Zmieniaj kierunki koszenia. W ten sposób trawa będzie lepiej przycięta, a mulcz zostanie bardziej równomiernie rozprowadzony na powierzchni gleby. Ponadto zapobiegnie nadmiernemu miejscowemu zagęszczeniu gleby, które mogłoby zahamować wzrost trawy.

Krok 5: Powtarzaj

Jeśli Twój trawnik został wysiany z „normalnej” mieszanki traw, w sezonie wegetacyjnym, kiedy trawa rośnie szybko, mulczuj go raz w tygodniu (kwiecień, wrzesień, październik) albo dwa razy w tygodniu (maj, czerwiec, lipiec, sierpień)! Jeśli Twój trawnik został wysiany z mieszanki Mow Saver, trawa będzie rosła wolniej i prawdopodobnie nie będziesz musiał mulczować jej częściej niż raz na tydzień albo na dwa tygodnie!

Kosiarka automatyczna może pracować codziennie, kosząc niewielką część trawnika. Ponieważ taki mulcz jest bardzo drobny, bez przeszkód opada on pomiędzy źdźbłami trawy na glebę i nie jest widoczny na powierzchni murawy.

 

Dodatkowe wskazówki

Stosuj nawozy długodziałające, by podtrzymać aktywność fauny glebowej i uniknąć okresów nadmiernego wzrostu trawy. Składniki pokarmowe z nawozów długodziałające są stopniowo uwalniane do gleby przez okres kilku miesięcy, pobudzając aktywność organizmów glebowych, dzięki czemu rozkładają one mulcz na składniki odżywcze, które są następnie przyswajane przez trawę. Zawarte w tradycyjnych nawozach sole mogą mieć negatywny wpływ na działalność tych organizmów. Wykonaj analizę gleby, by sprawdzić, jaka jest jej kwasowość. Jeśli jest zbyt wysoka, niezbędne będzie zastosowanie wapna. Wapno niweluje skutki nadmiernego zakwaszenia gleby, występującego w trakcie rozkładania ścinków trawy przez faunę glebową. Analiza gleby może też ujawnić niedobory w zakresie innych składników odżywczych.

Korzyści z mulczowania

Mulczowanie niesie ze sobą wiele różnych korzyści, pod warunkiem, że użyjesz właściwej mieszanki traw. Po pierwsze, zmniejsza ilość niezbędnych nawozów, co pomaga chronić środowisko. Ponadto mulczowanie pozwala zaoszczędzić sporo czasu, jako że koszenie i nawożenie trawnika odbywa się jednocześnie. Mulczowanie zwiększa też odporność darni na wysokie temperatury i suszę. Badania wykazały, że ma ono także pozytywny wpływ na kondycję trawnika.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat mulczowania trawnika, kliknij tutaj.

Idealna trawa do mulczowania

Należy pamiętać, że czasem mulczowanie nie jest możliwe. Jeśli trawa jest za wysoka lub zbyt mokra, nie wolno mulczować trawnika. Nie jest to jednak problemem, jeśli wybierzesz właściwy rodzaj trawy: mieszanka Mow Saver została specjalnie opracowana i doskonale nadaje się do pielęgnacji z użyciem kosiarek mulczujących i automatycznych.

Trawy Mow Saver szybko kiełkują, cechują się niskim punktem krzewienia oraz wytwarzają niewiele biomasy. Dzięki temu nie potrzebują częstego koszenia, co czyni mieszankę Mow Saver idealną trawą do mulczowania.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat idealnej trawy do mulczowania, kliknij tutaj.

 

Więcej o mulczowaniu


Kliknij tutaj by zobaczyć więcej informacji o mulczowaniu.

powrót