Gołe place, cel wiechliny rocznej

Gołe place są prawdziwym celem dla chwastów, takich jak wiechlina roczna. Ta trawa może się bardzo szybko zadomowić. Posiada zdolność do energicznego rozmnażania, nawet w niskich temperaturach. Bez dosiewu te puste miejsca pojawią się szybko i w rezultacie w krótkim czasie zostaną wypełnione wiechlinę roczną. Dosiew za pomocą RPR lub SOS, również w sezonie jesiennym, może zmniejszyć udział wiechliny rocznej nawet o 40% przed następną wiosną.

RPR-GT-logo-1900!

RPR – Regenerating Perennial Ryegrass

Większość mieszanek traw przegrywa walkę z wiechliną roczną. Wynika to z bardzo szybkiego kiełkowania tej jednorocznej trawy. Kiełkuje i zadarnia szybciej niż większość mieszanek traw. Jednak w Barenbrug mamy mieszanki, które są jeszcze szybsze.

Dosiew jesienny niezwykle ważny.

Wiechlina roczna jest wszędzie i gdy warunki będą dla tej rośliny choć trochę sprzyjające (wilgotność), wkrótce pojawi się na boisku sportowym. Tradycyjnie jesień to czas, kiedy wiechlina roczna po raz kolejny spróbuje utrzymać się na murawie lub zakorzenić się, tuż przed nadejściem mroźnej zimy. A będzie to jeszcze łatwiejsze, gdy na boisku znajdzie się miejsce dla wiechliny rocznej w postaci ubytków. Z tego powodu terminowe dosiewanie za pomocą RPR lub SOS ma kluczowe znaczenie. Stworzy to również ładną, gęstą darń na sezon zimowy, co z kolei ogranicza ryzyko pojawienia się wiechliny rocznej wczesną wiosną.

Jeśli to możliwe, obsiewaj boisko SOS’em przez całą jesień i wczesną wiosnę! Jeśli robi się to regularnie, w glebie zawsze będą kiełkować nasiona (hamujące wzrost wiechliny rocznej).

Erwin Beltman
Field manager Feyenoord Stadium
Logo-SOS-GT-White-2024!

SOS - Super Over Seeding

W chłodniejszych miesiącach zaleca się stosowanie SOS. SOS kiełkuje w temp. 6°C, a wiechlina roczna przy temperaturach 8 -10 °C. W ten sposób SOS konkuruje z wiechliną roczną. Co więcej, SOS kiełkuje bardzo szybko, a wszystko to oznacza, że za około dwa tygodnie znów będziesz mieć piękne, równe boisko, bez gołych plam.

Przerwanie cyklu wiechliny rocznej.

Lato 2014 roku było sezonem zmiennej pogody. Lipiec był ciepły i słoneczny, ale sierpień był chłodny i mokry; idealne warunki do pojawienia się na wielu obszarach wiechliny rocznej. Falstart nowego sezonu na wielu boiskach! Duże połacie wiechliny rocznej na początku spowodują zatem powstanie wielu gołych miejsc na murawach w połowie sezonu, a to z kolei stanie się celem dla wiechliny rocznej itd. itd. Aby przerwać ten cykl, konieczne jest zatem regularne dosiewnie. Moment dosiewu jest zawsze trudny z kilku powodów, ale ważne jest, aby pamiętać o okresach kwitnienia wiechliny rocznej. Jest to czas, w którym powstają nowe nasiona i reprodukcja niepożądanej trawy jest wtedy bardzo wysoka.

 

Redukcja wiechliny rocznej na wiosnę nawet o 40%, dzięki jesiennemu dosiewowi RPR lub SOS.

 

powrót