Mniej nawożenia

 

 

 

Trawa potrzebuje odżywiania, a azot jest jednym z najważniejszych czynników wzrostu roślin. Jednak nawozy mineralne wykonane są z nieodnawialnych źródeł z wykorzystaniem procesów energochłonnych. Zbyt duże zużucie nawozu stanowi zagrożenie dla ekosystemu.
 

Nawożenie

Wybór odpowiedniej mieszanki traw może w tym wypadku wpłynąć na mniejsze zapotrzebowanie na nawóz. Niektóre mieszanki traw wyglądają dobrze przy mniejszym nawożeniu: 
 

  • przeznaczenie: trawy sportowe mają inne wymagania niż trawy golfowe lub parkowe;
  • rodzaj trawy : życica trwała potrzebuje więcej pożywienia niż kostrzewa czerwona ;
  • zmienność genetyczna: odmiany mają różne potrzeby żywieniowe .

 

Lata niezależnych badań przeprowadzonych przez STRI, z siedzibą w Bradford w Wielkiej Brytanii wykazały, że kostrzewa czerwona i kostrzewa owcza doskonale utrzymują sie na trawnikach i polach golfowych przy niskim lub bardzo niskim nawożeniu. Badania wykazały, że jakość murawy pozostała taka sama , gdy użyto Mniej Nawozu . Mieszanki i odmiany o mniejszym nawożeniu (60 kg N/ha/rok) były w porównaniu z tymi z nawożeniem standardowym (120 kg N/ha/rok) w lepszej kondycji. Badania zwracaja także uwagę na wpływ mniejszego nawożenia na odporność na choroby, rozwoju wiechliny rocznej, gęstość murawy i  prędkości toczenia piłki (w tym golfowej). Wieloletnie badania wykazały, że w porównaniu ze standardowym schematem nawożenia odsetek  wzrostu w ciągu roku kostrzewy czerwonej był mniejszy, niż przy mniejszym nawożeniu. 

 

Wniosek jest taki, że przy zmniejszonym nawożeniu o 50% w ciągu roku, trawa była w bardzo dobrej kondycji, co więcej ,badania pokazują, że nie pojawiła się też wiechlina roczna.
 
Aktualnie prowadzimy także badania nad najlepszymi sportowymi odmianami życicy i niedawno opublikowane pierwsze wyniki są na tyle obiecujące, by zerwać ze starym dogmatem, że życica wymaga dużo azotu .