Mniej wody

 

W ciągu ostatniej dekady, mamy do czynienia z coraz bardziej ekstremalną pogodą. Wiosna i lato wydają się charakteryzować w większym stopniu niż kiedyś długotrwałą suszą lub odwrotnie, ekstremalnymi opadami. Jednak woda jest niezbędna do kiełkowania, ukorzeniania i wzrostu trawy. Dlatego zmieniające się warunki pogodowe, przyczyniły się do większego zapotrzebowania na wodę i składniki pokarmowe, w zależności od charakterystyki danego rodzaju trawy.

Zapotrzebowanie na wodę

Produkty ze znakiem Green Earth posiadają ograniczone zapotrzebowanie na wodę, pozwalają zaoszczędzić nawet do 70% zużycia wody i przeznaczone są głównie do zakładania trawników rekreacyjnych.Produkty ze znakiem Green Eath składają się z połaczenia doskonale wyważonych odmian, dzięki którym zużywa się mniej wody nawet w lecie! Odmiany, które wymagają znacznie mniej wody, oczywiście w dalszym ciągu tworzą darń, co najmniej takiej samej jakości.

 

Badania

Dzięki wielu niezależnym badaniom w czasie suchego i gorącego lata we Włoszech, uzyskano dużą ilość danych w odniesieniu do tolerancji traw na suszę. Do tej pory wiedzieliśmy, że niektóre trawy potrzebują znacznie mniej wody dla optymalnego wzrostu niż inne. Kostrzewa jest taką trawą dzięki solidnej strukturze liścia i łodygi oraz głębokiemu systemowi korzeniowemu. Słynne, włoskie laboratorium w  Landlab pokazało nie tylko, że istnieją różnice między gatunkami traw, ale także pomiędzy odmianami danych gatunków!

Najlepszym przykładem jest mieszanka Water Saver, nad którą przeprowadzono badania.

W okresie letnim można uzyskać od 40% do 70% oszczędności wody, w stosunku do zwykłego zużycia. Jednym z powodów różnic oszczędności wody jest np. użycie w mieszance Water Saver odmiany Barimpala.

 

Rysunek 1: różnice w jakości odmian wiechliny łąkowej podczas długotrwałej suszy. 

 

 

Bron: Landlab 2008

  

Oczywiście, trawa Green Earth Water Saver posiada najlepsze wyniki tolerancji na suszę. Water Saver pozostaje zielony dłużej i daje szybszy powrót do zdrowia po okresie suszy. Mieszanka życicy trwałej i wiechliny wykazują  w miarę dobre wyniki w okresach suchych, pod warunkiem, że odmiana wiechliny łąkowej jest odpowiednio dobrana. 100% życica trwała jest najmniej odporna na niedobory wody, ale tu też wybór konkretnych odmian, może spowodować nieco szybsze odrosty po suszy.

Oferta produktowa

 
Stosowane na obszarach narażonych na przesuszenia. Gęsta i odporna trawa na fairway.