Lucerna, to proste

Od tej pory uprawa lucerny to żaden problem. Nasiona tej zawierającej duże ilości białka rośliny paszowej są teraz dostępne z innowacyjną otoczką, zapewniającą dobre warunki kiełkowania i wysokie plony, a także bogatą w białko dietę dla Twoich krów. Dzięki technologii otoczkowania nasion Yellow Jacket Nitrogenerator uprawa lucerny stała się znacznie łatwiejsza.

Niezbędne Rhizobium

Dzięki symbiozie z bakteriami z rodzaju Rhizobium, mającymi zdolność wiązania azotu atmosferycznego, lucerna magazynuje azot w brodawkach korzeni. Bakterie te wspomagają też rozwój roślin, co zwiększa zawartość białka oraz plon suchej masy.

 

Technologia zastosowana w Yellow Jacket Nitrogenerator pozwala umieścić zanurzone w polimerowej macierzy bakterie Rhizobium bezpośrednio na nasionach lucerny. Do polimerowej otoczki dodano też składniki pokarmowe oraz substancje konserwujące, by wydłużyć trwałość bakterii. Szczepy bakterii Rhizobium zastosowane w otoczce Yellow Jacket Nitrogenerator powstały w wyniku rozległej selekcji w zmiennych warunkach. Tylko te szczepy, które wykazały się dużą zdolnością do przetrwania w trudnych warunkach, kwalifikują się do zastosowania w otoczce Yellow Jacket Nitrogenerator.

 

Bogate źródło składników odżywczych wspomagających rozwój roślin

Bakterie Rhizobium na nasionach są przez cały czas aktywne i znajdują się w bezpośredniej bliskości korzeni siewek. Azot atmosferyczny przenika przez górną warstwę gleby i jest pobierany przez bakterie Rhizobium - bytujące w brodawkach korzeniowych młodych roślin - i przekształcany w amidy lub kwas moczowy. Następnie składniki pokarmowe są transportowane do wnętrza roślin. Stanowią one główne źródło substancji odżywczych dla rozwijających się roślin. Nasiona lucerny otoczkowane z wykorzystaniem tej wyjątkowej technologii Barenbrug pozwalają oszczędzić czas i zwiększają szanse na właściwy rozwój roślin i uzyskanie wysokich plonów.

Yellow Jacket Nitrogenerator - jak to działa?

Spodziewaj się najlepszych wyników

Poza wyborem nasion otoczkowanych Yellow Jacket Nitrogenerator, na wysokie plony mają wpływ także takie czynniki jak właściwy rodzaj gleby, optymalne nawożenie oraz prawidłowe metody koszenia.

 

Rodzaj gleby

Lucerna rośnie dobrze na glebach przepuszczalnych o odpowiedniej kwasowości. Gleby piaszczyste powinny mieć pH wyższe niż 5,5, zaś gleby gliniaste - co najmniej 6,0. Z ponownym wysiewem lucerny na tym samym polu należy odczekać rok (na terenach wilgotnych), a do trzech lat (na terenach suchych). Zaleca się, by gleba pod uprawę lucerny miała właściwą strukturę.

 

Nawożenie i ochrona

Lucerna to roślina wieloletnia. Jeżeli w momencie siewu gleba zawiera wystarczającą ilość azotu, nie ma potrzeby dodatkowego nawożenia tym pierwiastkiem. Wraz z upływem czasu lucerna sama zacznie wiązać azot z powietrza. Dawka fosforu, sodu i potasu musi być ustalona na podstawie analizy gleby.

 

Zostaw uprawę w spokoju

Lucerna jest wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne, zatem ważne jest, by ograniczyć zabiegi do minimum. Jeśli dana roślina wypadnie, w jej miejscu pojawia się pusta przestrzeń, w której mogą rozwinąć się chwasty. Nasiona lucerny Barenbrug są wolne od szkodliwych chwastów i cechują się dobrą odpornością na nicienie. Ochrona przed patogenami jest łatwa i może być prowadzona powszechnie dostępnymi metodami.

 

Koszenie

Lucernę kosi się głównie w celu sporządzania kiszonki. W zależności od lokalnego klimatu możliwa liczba pokosów w sezonie wynosi od dwóch do pięciu lub więcej. W przypadku siewu wiosennego należy uwzględnić, że liczba pokosów będzie o jeden mniejsza. Najlepszą porą na koszenie lucerny jest czas, gdy 5-10 % roślin kwitnie. Optymalna wysokość koszenia to 7-10 cm. Lucerna ma dość szerokie liście, co sprawia, że istotny jest dobór właściwego urządzenia do koszenia. Przy zbyt gwałtownym koszeniu lucerna traci dużo liści, co negatywnie wpływa na wielkość i jakość plonu.

Plon paszy

W pierwszym roku potencjalny plon suchej masy lucerny wynosi 6-9 ton/ha. W drugim i kolejnych latach uprawy plon suchej masy może wzrosnąć do 12-17 ton/ha. Wartości te mogą się różnić w zależności od odmiany lucerny oraz regionu uprawy.

 

Jakość kiszonki

Lucerna stanowi doskonałe źródło białka oraz błonnika (neutralne włókno detergentowe - NDF) w diecie zwierząt.

7 udowodnionych korzyści, jakie daje Ci Yellow Jacket Nitrogenerator

Chcesz wiedzieć więcej o korzyściach, jakie daje technologia otoczkowania nasion Yellow Jacket Nitrogenerator? Przeczytaj o tym tutaj!

 

powrót