Siew traw i lucerny jesienią?

Mamy początek sierpnia. Środek lata to w gospodarstwach czas wytężonych prac - zbiór kolejnych pokosów na łąkach, żniwa oraz przygotowania do jesiennych zasiewów. W dyskusjach na internetowych forach, w prasowych publikacjach oraz otrzymywanych od Was wiadomościach, systematycznie powraca kwestia optymalnego terminu siewu traw pastewnych. Siew po żniwach czy wczesną wiosną? Postanowiliśmy sprawdzić, jak rzeczywiście temat terminu siewu wygląda w polskich gospodarstwach.

 

Rolnicy mówią, jak to jest w praktyce.

Aby poznać opinię polskich gospodarstw o terminach siewu traw i lucerny,  w czerwcu  przeprowadziliśmy badanie ankietowe na temat renowacji użytków zielonych. Rolnicy z województw mazowieckiego, podlaskiego, wielkopolskiego, opolskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego odpowiedzieli na kilkanaście pytań dotyczących m.in. preferowanych terminów zasiewu, stosowanych norm wysiewu, korzyści jakie przynosi renowacja czy obserwowanych zmian i zagrożeń dla produkcji mleka w oparciu o pasze objętościowe z łąk i pastwisk.

Fot. 1. Zapytaliśmy polskich rolników kiedy najlepiej siać trawę i lucernę.

 

 

Siew traw późnym latem i jesienią daje lepszy efekt

Wydawać by się mogło, że to wiosna będzie wskazywana jako idealny okres do renowacji łąk i siewu mieszanek traw pastewnych. Okazuję się jednak, że najczęściej wybieranym przez naszych ankietowanych terminem jest okres po żniwach. Jesteście zdziwieni? W co trzecim gospodarstwie regularna renowacja łąk odbywa się tylko i wyłącznie jesienią. Połowa ankietowanych w zależności od harmonogramu prac stosuje termin po żniwach zamiennie z siewem wiosennym, a tylko jedno na pięć gospodarstw przeprowadza takie zabiegi wyłącznie wiosną.

 

Wykres: Tak prezentują się odpowiedzi ankietowanych gospodarstw pytanych o termin siewu

 

Jesienny siew receptą na letnią suszę

Zdecydowana większość gospodarstw w ostatnich latach stawiała na renowację łąk w okresie późnego lata lub jesieni.  Jednym z najczęściej wymienianych powodów, dla których rolnicy decydują się na renowację użytków zielonych w drugiej połowie roku jest obserwowana we wszystkich regionach i powtarzająca się regularnie letnia susza.

Fot. 2. Mieszanka traw Renegaide to odpowiedź na letnią suszę.

 

To właśnie dlatego gospodarstwa sięgają po mieszanki traw pastewnych odpornych na okresowe niedobory wody. Do tego typu sprawdzonych rozwiązań należy mieszanka RENEGAIDE  pozwalająca na założenie wiernie plonującej i odpornej na letnie deficyty wody łąki.

 

Fot. 3. Odmiana Kupkówki pospolitej w mieszance Renegaide

 

Lucerna – niezawodna o każdej porze roku

Wyniki naszej ankiety potwierdziły obserwowany od kilku lat wzrost zainteresowania uprawą lucerny. Kolejne gospodarstwa przekonują się o walorach paszowych tej wysokobiałkowej rośliny, powiększając stopniowo udział lucerny w powierzchni zasiewów. Dzięki postępowi hodowlanemu i nowoczesnej technologii otoczkowania (np. oferowane przez  Barenbrug nasiona lucerny Yellow Jacket), zakładanie lucernika jest dużo łatwiejsze i bardziej efektywne. Zaopatrzone w bakterie Rhizobium nasiona wysiewane są w gospodarstwach zarówno wiosną, jak i późnym latem. Dzięki wsparciu przez bakterie zawarte w otoczce, od wczesnej fazy rozwoju młode rośliny lucerny szybko się ukorzeniają i w przypadku siewu późnym latem są lepiej dostosowane do przezimowania.

 

Fot. 4. Lucerna Yellow Jacket pozwala założyć lucernik po żniwach lub wiosną.

 

Fot. 5.Wartościowa pasza z lucerny zyskuje uznanie polskich gospodarstw produkujących mleko.

 

Łąki na celowniku

Przeprowadzone przez nas ankietowe badanie pokazało, że polskie gospodarstwa z większą uwagą i zaangażowaniem podchodzą do kondycji użytków zielonych. Rosnąca świadomość na temat wartościowej paszy objętościowej z użytków zielonych i jej wpływu na jednostkowe koszty produkcji mleka jest coraz bardziej widoczna. Już wkrótce podzielimy się z Wami kolejnymi ciekawymi spostrzeżeniami i opiniami polskich gospodarstw dotyczącymi siewu traw pastewnych i lucerny.