Siew traw i lucerny jesienią?

Mamy początek sierpnia. Środek lata to w gospodarstwach czas wytężonych prac - zbiór kolejnych pokosów na łąkach, żniwa oraz przygotowania do jesiennych zasiewów. W dyskusjach na internetowych forach, w prasowych publikacjach oraz otrzymywanych od Was wiadomościach, systematycznie powraca kwestia optymalnego terminu siewu traw pastewnych. Siew po żniwach czy wczesną wiosną? Postanowiliśmy sprawdzić, jak rzeczywiście temat terminu siewu wygląda w polskich gospodarstwach.

 

Rolnicy mówią, jak to jest w praktyce.

Aby poznać opinię polskich gospodarstw o terminach siewu traw i lucerny,  w czerwcu  2019  przeprowadziliśmy badanie ankietowe na temat renowacji użytków zielonych. Rolnicy z województw mazowieckiego, podlaskiego, wielkopolskiego, opolskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego odpowiedzieli na kilkanaście pytań dotyczących m.in. preferowanych terminów zasiewu, stosowanych norm wysiewu, korzyści jakie przynosi renowacja czy obserwowanych zmian i zagrożeń dla produkcji mleka w oparciu o pasze objętościowe z łąk i pastwisk.

Fot. 1. Zapytaliśmy polskich rolników kiedy najlepiej siać trawę i lucernę.

 

 

Siew traw późnym latem i jesienią daje lepszy efekt

Wydawać by się mogło, że to wiosna będzie wskazywana jako idealny okres do renowacji łąk i siewu mieszanek traw pastewnych. Okazuję się jednak, że najczęściej wybieranym przez naszych ankietowanych terminem jest okres po żniwach. Jesteście zdziwieni? W co trzecim gospodarstwie regularna renowacja łąk odbywa się tylko i wyłącznie jesienią. Połowa ankietowanych w zależności od harmonogramu prac stosuje termin po żniwach zamiennie z siewem wiosennym, a tylko jedno na pięć gospodarstw przeprowadza takie zabiegi wyłącznie wiosną.

 

Wykres: Tak prezentują się odpowiedzi ankietowanych gospodarstw pytanych o termin siewu

 

Jesienny siew receptą na letnią suszę

Zdecydowana większość gospodarstw w ostatnich latach stawiała na renowację łąk w okresie późnego lata lub jesieni.  Jednym z najczęściej wymienianych powodów, dla których rolnicy decydują się na renowację użytków zielonych w drugiej połowie roku jest obserwowana we wszystkich regionach i powtarzająca się regularnie letnia susza.

Fot. 2. Mieszanka traw B&G 8 Milkway Structo to odpowiedź na letnią suszę.

 

To właśnie dlatego gospodarstwa sięgają po mieszanki traw pastewnych odpornych na okresowe niedobory wody. Do tego typu sprawdzonych rozwiązań należy mieszanka B&G 8 Milkway Structo,  pozwalająca na założenie wiernie plonującej i odpornej na letnie deficyty wody łąki.

 

Fot. 3. Późna odmiana Kupkówki pospolitej w mieszance B&G 8 Milkway Structo

 

Lucerna – niezawodna o każdej porze roku

Wyniki naszej ankiety potwierdziły obserwowany od kilku lat wzrost zainteresowania uprawą lucerny. Kolejne gospodarstwa przekonują się o walorach paszowych tej wysokobiałkowej rośliny, powiększając stopniowo udział lucerny w powierzchni zasiewów. Dzięki postępowi hodowlanemu i nowoczesnej technologii otoczkowania (np. oferowane przez  Barenbrug nasiona lucerny Yellow Jacket), zakładanie lucernika jest dużo łatwiejsze i bardziej efektywne. Zaopatrzone w bakterie Rhizobium nasiona wysiewane są w gospodarstwach zarówno wiosną, jak i późnym latem. Dzięki wsparciu przez bakterie zawarte w otoczce, od wczesnej fazy rozwoju młode rośliny lucerny szybko się ukorzeniają i w przypadku siewu późnym latem są lepiej dostosowane do przezimowania.

 

Fot. 4. Lucerna Yellow Jacket pozwala założyć lucernik po żniwach lub wiosną.

 

Fot. 5.Wartościowa pasza z lucerny zyskuje uznanie polskich gospodarstw produkujących mleko.

 

Łąki na celowniku

Przeprowadzone przez nas ankietowe badanie pokazało, że polskie gospodarstwa z większą uwagą i zaangażowaniem podchodzą do kondycji użytków zielonych. Rosnąca świadomość na temat wartościowej paszy objętościowej z użytków zielonych i jej wpływu na jednostkowe koszty produkcji mleka jest coraz bardziej widoczna. Już wkrótce podzielimy się z Wami kolejnymi ciekawymi spostrzeżeniami i opiniami polskich gospodarstw dotyczącymi siewu traw pastewnych i lucerny.