Wiechlina roczna sprawia, że boiska sportowe nie nadają się do gry.

Kiedy na boisku pojawiają się jasnozielone plamy, greenkeeper zna powód: to wiechlina roczna! Jeśli pozostawimy wiechlinę roczną, w ciągu trzech lat stanie się dominująca na boisku. Zwłaszcza nowo zakładane boiska sportowe są celem dla wiechliny rocznej. Walka z nią za pomocą chemikaliów staje się coraz trudniejsza, ponieważ niektóre produkty nie są łatwo dostępne, a stosowanie pewnej liczby dozwolonych herbicydów staje się coraz większym problemem. W Barenbrug w ostatnich latach prowadziliśmy intensywne badania nad Poa annua i udało nam się wyprodukować mieszanki traw, które są w stanie wygrać walkę z wiechliną roczną.

Temperatura

W praktyce wiele pól jest zasiewanych mieszanką traw, która kiełkuje w temperaturze około 10°C. Problem polega na tym, że wiechlina roczna kiełkuje w temperaturze 8 °C. Wiechlina roczna rośnie niezwykle szybko, a to oznacza, że ​​wysiewana lub przesiewana mieszanka nie ma żadnych szans. Wiechlina roczna to prawdziwy koszmar dla greenkeepera. SOS firmy Barenbrug to doskonały wybór do zwalczania wiechliny rocznej. SOS kiełkuje w niskich temperaturach gleby, przy około 6 °C.

 

W ten sposób SOS konkuruje z wiechliną roczną, a gdy dosiew jest wykonywany w sposób ciągły, praktycznie uniemożliwia wzrost wiechlinie rocznej. W firmie Barenbrug stosujemy tzw. stopniodni wzrostu (= skumulowanej średniej temperaturze na dobę). Oblicza się, po ilu tych dniach mieszanka lub odmiana traw zacznie kiełkować. Ten sposób obliczania pokazuje, że SOS potrzebuje mniej stopniodni w porównaniu do wiechliny rocznej.

 

Niestety sposób ten pokazuje również, że wiechlina roczna kiełkuje znacznie szybciej niż np. rajgras angielski. Aby wyprzedzić wiechlinę roczną, SOS jest idealną mieszanką do dosiewu w niskich temperaturach.

 

Wiechlina roczna kontra SOS.

Jak wspomniano wcześniej, SOS kiełkuje w temperaturze 6°C. Pod względem tempa kiełkowania wyprzedza zatem wiechlinę roczną, która kiełkuje przy temperaturze gleby 8°C. Jeśli zostanie podjęta decyzja o pozostawieniu wiechliny rocznej, wkrótce stanie się jasne, że potrzebuje ona dużo bezpośredniego światła. SOS również potrzebuje światła, ale znacznie mniej niż wiechlina roczna.

 

Pod względem wilgotności i podlewania obie trawy mają podobny wynik. Zarówno wiechlina roczna, jak i SOS potrzebują wilgoci. Jednak problem wiechliny rocznej polega na tym, że jeśli dopływ wilgoci zostanie na chwilę przerwany, znajdzie się ona w sytuacji stresowej. Pod wpływem stresu wiechlina roczna zacznie się bardzo szybko rozmnażać i jest w rzeczywistości nie do powstrzymania. Z drugiej strony, gdy pojawi się nadmiar wilgoci, szybko zbuduje grubą warstwę wierzchnią. W danym momencie warstwa ta nie będzie przepuszczać wody, co może prowadzić do problemów z przedostaniem się wody do głębszych warstw. I wreszcie, wiechlina roczna potrzebuje dużej ilości azotu, podczas gdy SOS potrzebuje dużo mniej.

Logo-SOS-GT-White-2024!

SOS - Super Over Seeding

SOS jest świetnym rozwiązaniem. Jest to doskonały produkt, zwłaszcza w miesiącach zimowych, ponieważ kiełkuje już w temperaturze 6 °C. To szybciej niż wiechlina roczna, która kiełkuje w temperaturze około 8 °C. SOS jest zatem kolejnym poważnym wyzwaniem dla wiechliny rocznej.

Field top maker

Jeśli murawa wydaje się nie do naprawienia, rozwiązanie może dostarczyć najlepszy producent w terenie. Do wertykulacji lub zdejmowania wierzchniej warstwy boiska sportowego służy przyrząd do nacinania nawierzchni boiska. Większość wiechliny rocznej zostanie usunięta podczas procesu wertykulacji, gdyż jest szybko wyciągana z gleby ze względu na płytkie ukorzenienie. Radzimy, aby jak naszybciej wykonać dosiew, używając odpowiedniej jakości mieszanki traw.

 

Istnieje również bardziej rygorystyczna opcja: użycie narzędzia do usuwania wierzchniej warstwy w celu usunięcia całej górnej warstwy. W tym procesie cała trawa jest usuwana i zbierana. Następnie można wybrać najlepszą mieszankę, aby zapewnić jak najszybsze ponowne utworzenie pięknie gęstej, trawiastej powierzchni. Dobrą opcją do tego celu jest RPR firmy Barenbrug.

 

RPR kiełkuje bardzo szybko, a jego poziome rozłogi tworzą zwartą sieć w darni. Rośliny są niejako ze sobą połączone, co zapewnia niezwykle wysoki poziom wytrzymałości. Znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia trawy, a jeśli w ogóle do tego dojdzie, na pierwszy plan wysunie się samoregenerujący charakter RPR. RPR zagęszcza się  tak mocno, że wiechlina roczna nie będzie miała szans się zadomowić.

 

RPR-GT-logo-1900!

RPR – Regenerating Perennial Ryegrass

Większość mieszanek traw przegrywa walkę z wiechliną roczną. Wynika to z jej bardzo szybkiego kiełkowania. Kiełkuje i zakorzenia się szybciej niż większość mieszanek traw. Jednak w Barenbrug mamy mieszanki, które są jeszcze szybsze.

Zrównoważone zarządzanie murawami

Aby utrzymać boisko sportowe w pięknym, równym stanie, ważne jest regularne zarzadzanie nim. Po zakończeniu gry wszelkie gołe place będą wyraźnie widoczne, a dosiew może przeciwdziałać pojawieniu się wiechliny rocznej. Jeśli tego nie zrobisz, jest bardzo prawdopodobne, że wiechlina roczna pojawi się wszędzie, a nawet zdominuje murawę. Ta trawa jest również problemem na polach golfowych.

 

 

SOS to doskonały wybór do dosiewu w miesiącach zimowych. Gdy temperatura staje się wyższa, najlepszą opcją jest RPR. RPR tworzy poziome rozłogi, które tworzą całą sieć bardzo silnych roślin trawiastych. Wiechlina roczna może wyglądać dobrze i zielono, ale ostatecznie może doprowadzić do niepożądanych konsekwencji, które sprawią, że boisko nie będzie nadawało się do gry.

 

powrót