Wiechlina roczna prawdziwym utrapieniem na polach golfowych.

Prawie niemożliwe jest zapobieganie pojawieniu się wiechliny rocznej na polu golfowym. Nie ma co się łudzić się, że pole golfowe może pozostać wolne od wiechliny rocznej. Jednak nadal można podejmować próby ograniczenia jej w jak największym stopniu. Wiechlina roczna może mieć negatywne konsekwencje dla pola golfowego, takie jak gołe place i choroby w trawie. Dlatego motto brzmi: lepiej zapobiegać niż leczyć.

Dehydracja

Jednym ze sposobów na pozbycie się wiechliny rocznej na polach golfowych jest jej wysuszenie. Bez wody niepożądane rośliny zostaną wyeliminowane i dotyczy to także wiechliny rocznej. Jednak ta metoda wymaga szybkiego przesuszenia; bo gdy robi się to powoli, roślina znajdzie się w sytuacji stresowej i jak wspomnieliśmy wcześniej, zareaguje rozmnażaniem się.

 

Brak wody jest więc sposobem na utrzymanie najlepszych roślin trawiastych. Gdy niepożądane rośliny znikną, zaleca się użycie wysokiej jakości mieszanki do przesiewu, która zapewnia szybkie kiełkowanie i wzrost. Kiedy inne trawy szybko kiełkują, wiechlinie rocznej będzie trudniej się zadomowić. Zwykle wiechlina roczna wymaga bardzo regularnego nawadniania, a ponieważ może pobierać wodę tylko z wierzchniej warstwy, wkrótce umrze.

 

W upalne lata konieczne jest dostarczenie dodatkowej wody. To oczywiście oznacza również dodatkową pracę, której można zapobiec, stosując odpowiednie mieszanki traw. I znowu, dodatkowe podlewanie nie może być  zrównoważone. Wszystko to może sprawić, że wiechlina roczna będzie prawdziwym utrapieniem dla greenkeepera.

 

 

Zmniejszenie uszkodzeń podczas gry.

Czy to na fairwayu, czy na tee, nie można zapobiec uszkodzeniu pola golfowego. Kiedy na tych obszarach rośnie wiechlina roczna, wkrótce wypadnie z gleby z powodu płytkich korzeni. Rezultatem są brzydkie, gołe place; ostatnia rzecz, jakiej chcesz na polu golfowym. Ponownie, potrzebna jest mieszanka nasion traw, która zapewnia szybkie zadarnianie i ma zdolność regeneracji po uszkodzeniu. RPR to produkt o wielkiej mocy, który może konkurować z wiechlina roczną

 

 

Nawożenie

Optymalna wartość pH wiechliny rocznej wynosi od 5,5 do 7. Jest to wartość nieco wyższa niż idealna wartość pH mietlicy pospolitej. Roczne zapotrzebowanie azotu wynosi od 23 do 30 gramów na m². Wiechlina roczna pojawia się już wczesną zimą. Pierwsza dawka azotu powinna więc nastąpić już w marcu. Wiosną i jesienią wiechlina roczna potrzebuje więcej fosforanów niż np. mietlice. W związku z tym, aby kontrolować wiechlinę roczną, można by podjąć decyzję o wstrzymaniu nawożenia fosforanem.

 

Choroby

Choroby, które często występują na polach golfowych z wiechlina roczną, to antraknoza, fuzarioza, pleśń śniegowa, Dollar Spot i brązowa plamistość liści. Dostępnych jest wiele produktów do walki z tymi chorobami. Zrównoważony rozwój jest coraz ważniejszy w naszym społeczeństwie, a częste stosowanie herbicydów jest temu przeciwne. „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Kontroluj wiechlinę roczną za pomocą wysokiej jakości mieszanek traw, a ryzyko chorób zostanie znacznie zmniejszone.

 

Szybkie kiełkowanie RPR jest naprawdę fantastyczne. Oznacza to, że praktycznie nie ma ryzyka corocznego zawiązywania się wiechliny rocznej, a na całym boisku otrzymujemy ruń najlepszej jakości.

Theo van Benthum, field manager
Het Goffertstadion - NEC, Nijmegen (NL)
RPR-GT-logo-1900!

RPR – Regenerating Perennial Ryegrass

Większość mieszanek traw przegrywa walkę z wiechliną roczną. Wynika to z bardzo szybkiego jej kiełkowania. Kiełkuje i umacnia się szybciej niż większość mieszanek traw. Jednak w Barenbrug mamy mieszanki, które są jeszcze szybsze.

Wczesne kiełkowanie

Wiechlina roczna znana jest z chęci zadomowienia się wszędzie. Dlatego też celem tej agresywnej trawy są gołe place. Piękny tee lub fairway prawie niemożliwy do uszkodzenia, może powstać przy wysiewie mieszanki Bar Intensive RPR lub Bar Extreme RPR. Podczas gdy wiechlina roczna jest bardzo podatna na choroby, Bar Intensive RPR jest bardzo odporny. Jedną z jego cech jest to, że tworzy bardzo gęstą darń, która w przypadku uszkodzenia ulega samoregeneracji.

 

Bar Extreme RPR jest stosowany głównie jako mieszanka do przesiewu, ponieważ bardzo szybko kiełkuje. Oznacza to, że jest w stanie konkurować z wiechliną roczną, i także wygrywa bitwę. Pole golfowe jest zwykle narażone na intensywne użytkowanie. Świetny swing może wyciąć kępkę wiechliny rocznej bezpośrednio z ziemi. Rozłogi RPR łączą się ze sobą i trzymają się gleby.

 

Wiechlina łąkowa rośnie wolniej. Kiedy zostanie zasiana, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wiechlina roczna pojawi się jako pierwsza. Z drugiej strony życica trwała szybko się przyjmuje i będzie z nią konkurować. Wiechlina roczna jest zagrożeniem na polu golfowym, ale problem jest równie istotny w przypadku boisk sportowych.

 

For more information about solutions and possibilities regarding annual meadow grass on sports fields, click here.

Zagrożenie wiechliną roczną

Jak wyjaśniono powyżej, wiechlina roczna może być kontrolowana, jednak wymaga to dużej uwagi. Aby skutecznie ją ograniczać i utrzymać piękne pole golfowe, greenkeeper musi opracować rozbudowany program kontroli. Prostszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie odpowiednich mieszanek traw, które mogą konkurować z wiechliną roczną. Gra w golfa na polu z wiechliną roczną może prowadzić do wielu uszkodzeń darni i chorób. Jeśli pozostawimy wiechlinę roczną, zdominuje ona całe pole w mgnieniu oka.

powrót