Aeracja, wertykulacja, piaskowanie.

Wiele osób zadaje pytanie: dlaczego ich trawnik nie wygląda tak samo jak trawnik sąsiada?

 

Prawdopodobnie sąsiad oprócz podlewania i koszenia robi przy trawniku coś jeszcze.

Ważny jest dobór odpowiedniej mieszanki gazonowej, przystosowanej zarówno do warunków glebowych jak i częstotliwości użytkowania trawnika.

Równie istotne jest stosowanie różnego rodzaju zabiegów związanych z pielęgnacją trawy.

Mają one na celu wspomóc rozrost darni i utrzymać odpowiedni wygląd trawnika.

Prawidłowe wykonanie zabiegów pomoże w utrzymaniu odpowiedniej kondycji trawnika, zabezpieczy przed wystąpieniem chorób traw oraz w utrzymaniu trawnika w dobrej kondycji po zimie.

Poza tymi zabiegami, nie można zapomnieć oczywiście o odpowiednim nawożeniu  oraz podlewaniu.

 

 

 

 

Wertykulacja.

 

Głównym celem tego zabiegu jest pozbycie się filcu (obumarłych części trawy zalegających w darni). Powinno się ją wykonywać wiosną, kiedy trawa ma największy przyrost masy liściowej i szybko zadarni ubytki powstałe po zabiegu. Czasami po mocnej wertykulacjii może być potrzebna dosiewka. Dzięki temu zabiegowi ogranicza się występowanie mchu w trawniku oraz pobudza do rozrostu i zadarniania się trawnika.

 

 

 

 

 

 

 

 

Po zabiegu wertykulacji

 

Aeracja

- czyli napowietrzanie. Zabieg polegający na nakłuwaniu darni kolcami na głębokość około 10 cm. Celem aeracji jest rozluźnienie gleby oraz wzmocnienie korzenia.  Ułatwia także  przenikanie nawozu jak i wody do warstwy korzeniowej. Najlepiej jest ją wykonać dwa razy w roku: na wiosnę oraz wczesną jesienią.

 

 

Piaskowanie

Kolejnym zabiegiem powiązanym z aeracją jest piaskowanie.

Polega na rozsypaniu piasku na trawniku i równomiernym rozprowadzeniu. Najlepsze efekty przynosi zaraz po wykonaniu aeracji. Wówczas część piasku wpada do otworów powstałych po aeracji i rozluźni glebę. Zabieg ten ma na celu poprawienie struktury gleby, oraz przyczynia się do rozrostu systemy korzeniowego trawnika.

 

Równie ważne jest stosowanie nawozów przeznaczonych

i przystosowanych do odpowiedniej pory roku, oraz nawozów wspomagających trawnik po zabiegach regeneracyjnych