Brakuje Ci sianokiszonki? Mamy na to rozwiązanie!

 

Nadchodzący sezon wegetacyjny może okazać się trudny dla producentów mleka za sprawą prognozowanej suszy. Brak opadów wpływa na produktywność użytków zielonych i kukurydzy dlatego warto się zastanowić nad sposobami uzupełniania paszy objętościowej. Bardzo dobrym rozwiązaniem są mieszanki poplonowe bo ich wzrost następuje w okresie większej ilości opadów

 

Na rynku mamy dostępne różne gatunki roślin, które można wykorzystać jako poplonowe np. rzodkiew oleista, facelia, słonecznik. Są to rośliny, które produkują dużo zielonej masy w krótkim czasie, jednak nie są to rośliny, które mają wysoką wartość pokarmową, istotną dla hodowcy.

Najlepszym rozwiązaniem są mieszanki traw, które w  swoim składzie posiadają życice i rośliny motylkowe, pozwalające uzyskać sianokiszonkę o bardzo wysokich parametrach, doskonałą do zakiszania.

 

HZZ OSOWA SIEŃ

90ha mieszanki poplonowej B&G 13; Siew: 20.08.2018, po zbożach ozimych

Koszenie pierwsze na jesień 2018, Zdjęcie zrobione: 17.04.2019

 

Odpowiedzią jest mieszanka B&G 13  Milkway Poplon firmy Barenbrug, która jest doskonałym źródłem sianokiszonki dla wysokowydajnych krów mlecznych i jest możliwa do zebrania w krótkim czasie.

Mieszanka B&G 13 Milkway Poplon zawiera w swoim składzie wykę ozimą, życicę wielokwiatową oraz koniczynę inkarnatkę. Taki dobór komponentów pozwala uzyskać najlepszy materiał pod względem smakowitości oraz wartości pokarmowej, a także pozostawia doskonałe stanowisko dla rośliny następnej. Życica wielokwiatowa podnosi ilość energii w paszy, natomiast dzięki roślinom motylkowym, rośnie ilość białka. Taki dobór gatunków pozwala na odpowiednie zakiszenie zielonki.

 

HZZ OSOWA SIEŃ

90ha mieszanki poplonowej B&G-13; Siew: 20.08.2018, po zbożach ozimych

Koszenie pierwsze na jesień 2018, Zdjęcie zrobione: 17.04.2019

 

 

Termin siewu

Mamy do wyboru dwa terminy siewu, po zbożach ozimych lub po kukurydzy. Dzięki temu możemy dostosować zasiew do swoich potrzeb. Cechą mieszanki B&G 13 Milkway Poplon  jest szybki czas kiełkowania i wzrostu. Po około 8-9 tygodniach mieszanka jest gotowa do zbioru.

Przy zastosowaniu wczesnego terminu siewu (po zbożach ozimych) i przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, możemy zebrać dwa pokosy w roku siewu. Jeżeli mieszankę wysiejemy w późniejszym okresie, pokos zbieramy wczesną wiosną tj.koniec kwietnia/początek maja, a na stanowisku po niej siejemy kukurydzę lub też użytkujemy cały rok. 

Dzięki zawartości roślin motylkowych w mieszance, stanowisko jest wzbogacone w azot i znacznie poprawia się struktura gleby.

Mieszankę B&G 13 Milkway Poplon możemy wykorzystać jako zielony nawóz siejąc ją w dawce 35 kg/ha lub jako paszę w ilości 50 kg /ha.