Każdy hektar ziemi maksymalnie wykorzystany.

Żniwa zbożowe dobiegają końca, zbliża się termin intensywnych prac polowych. Zatem najwyższa pora na siewy poplonów paszowych. Grunty pozostawione odłogiem nawet na 8 – 10 tygodni zwiększają koszty produkcji rolnej, a w tym czasie możliwa jest produkcja wysokiej jakości surowca do zakiszenia. Jakich zatem roślin powinniśmy użyć, aby w krótkim okresie uzyskać dużo zielonej masy o wysokich parametrach żywieniowych?

 

Mieszanki poplonowe.

Na pewno nie tradycyjnych poplonów złożonych z gorczycy lub rzodkwi oleistej, facelii czy słonecznika. Rośliny te co prawda szybko wyprodukują dużą ilość zielonej masy, jednak o niskiej wartości paszowej i smakowitości. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie mieszanek poplonowych złożonych z traw i roślin motylkowych. Na rynku dostępne są dwie interesujące mieszanki nasion, jest to mieszanka Polska Łąka Poplonowa oraz BG-13 Milkway Poplon.

 

 

 

 

 

 

Pierwsza jest idealną propozycją do zastosowania bezpośrednio po zbiorze zbóż czy rzepaku tak, by w tym roku, jeszcze przed orką zimową (listopad), zebrać co najmniej jeden obfity pokos. Jej skład stanowią starannie dobrane odmiany szybkorosnącej życicy westerwoldzkiej oraz koniczyny aleksandryjskiej i wyki siewnej. Takie połączenie pozwala na zbiór surowca o najwyższych parametrach żywieniowych i bardzo dobrej smakowitości. Uprawa mieszanki Polska Łąka Poplonowa nie pozostaje bez wpływu dla roślin następczych. Jest ona doskonałym przedplonem dla wszystkich roślin uprawnych, gdyż poprawia strukturę gleby i zdolność wiązania wody. Po zakończeniu uprawy pozostaje w glebie duża ilość masy korzeniowej stanowiącej cenne źródło próchnicy. Zawarte w mieszance rośliny motylkowe dostarczają azot atmosferyczny, cenny dla kolejnych upraw.

 

 

 

 

 

 

 

Grunty pozostające po zbiorze późnych roślin jak kukurydza czy buraki, również pozwalają na wyprodukowanie zielonej masy do zakiszenia. Jeżeli tylko możliwy jest zbiór tych roślin jeszcze we wrześniu tak, by na przełomie września i października można przeprowadzić siew poplonu ozimego, idealnym rozwiązaniem jest użycie nasion mieszanki BG-13 Milkway Poplon. Mieszanka ta składa się z odmian o wysokiej mrozoodporności i już w kolejnym roku na przełomie kwietnia i maja pozwala na zbiór bardzo dużej ilości zielonej masy, bogatej w cukry i białko. BG-13 Milkway Poplon stanowi doskonały międzyplon w uprawie kukurydzy na kiszonkę. Jej wzrost nawet na słabych glebach jest szybki, gdyż doskonale wykorzystuje wilgoć pozostałą po zimie. Stanowi cenny przerywnik w monokulturze kukurydzy, dostarczając próchnicy powstającej z rozkładu masy podziemnej oraz azotu atmosferycznego wprowadzanego przez rośliny motylkowe.

 

Najwyższa pora na zastosowanie w Waszym Gospodarstwie nasion mieszanek poplonowych Polska Łąka Poplonowa i BG-13 Milkway Poplon tak, by zapewnić zwierzętom najwyższej jakości paszę objętościową, redukując przy tym koszty produkcji i poprawiając strukturę gleby, maksymalizować jednocześnie wykorzystanie każdego hektara użytków rolnych.