Lucerna wystartowała w początkach marca

Z roku na rok w polskich gospodarstwach przybywa powierzchni obsianej lucerną. Czemu właśnie ta roślina zyskuje na znaczeniu? Uwagę gospodarstw ukierunkowanych na produkcję mleka obok wartości paszowej lucerny przyciąga także jej ponadprzeciętna trwałość – szczególnie w okresie suszy.

 

 

Start wegetacji

Łagodna w swoim przebiegu zima i lutowe temperatury powyżej +5 stopni przyspieszyły tegoroczną wiosenną wegetację. Promienie słońca, które od początku marca docierają niemal do wszystkich zakątków naszego kraju dały roślinom wyraźny sygnał do „strartu”.

 

Połowa marca na 3-letnim lucerniku

Aby pokazać Wam jak w rzeczywistości wygląda kondycja lucerny Yellow Jacket, odwiedziliśmy w połowie marca lucernik założony w 2018 roku. Na całym ponad 5-hektarowym areale zauważalny jest już kilkucentymetrowy odrost skoszonej późną jesienią lucerny. Rośliny odbijają pomimo wyraźnie zbyt niskiej wysokości na jaką zostały skoszone (pamiętajcie, aby kosząc lucernę ustawić wysokość noży na około 8-10 cm). Trzeci sezon wegetacji rozpoczął się jak widać wcześniej niż w poprzednich latach, a przy takiej kondycji roślin i obecnych warunkach atmosferycznych pierwsze koszenie przewidywane jest w maju.