Naprawa uszkodzeń spowodowanych przez pędraki za pomocą RPR i SOS

Za całkowite zniszczenie runi odpowiedzialne mogą być pędraki. Larwy stanowią smaczne przekąski dla różnych gatunków ptaków, borsuków, lisów i jeży, które następnie całkowicie niszczą trawę. Powstałe ubytki najlepiej w tym okresie naprawić za pomocą SOS i RPR. Te unikalne mieszanki nasion traw kiełkują bardzo szybko, zmniejszając ryzyko zadomowienia się chwastów i wiechliny rocznej na gołych placach. RPR i SOS to gwarancja skutecznego odzyskania Twojej runi w mgnieniu oka!

Ryzyko wiechliny rocznej

Wiechlina roczna, której łacińska nazwa to Poa Annua, to jak sama nazwa wskazuje, w większości wiechlina jednoroczna (Poa) o krótkich korzeniach. Czasami jest dwuletnia, a w rzadkich przypadkach wieloletnia.

Pędraki chrabąszcza

Pędraki chrabąszcza są larwami chrząszczy, takich jak chrząszcze majowe czy chrząszcze czerwcowe. Są kremowobiałe z jasnobrązową głową, trzema parami dość długich nóg piersiowych i miękkim, beznogim brzuchem. Często są zakrzywione.

 

Chrząszcze składają jaja w maju i czerwcu, po czym larwy „wyjadają” sobie drogę na powierzchnię między czerwcem, a październikiem. Pędraki chrabąszcza żerują w korzeniach trawy tuż pod powierzchnią. W przypadku poważnych uszkodzeń spulchniają darń i całe fragmenty darni mogą być wręcz "zbierane" z powierzchni. Ruń wkrótce obumiera, zwłaszcza przy suchej pogodzie. Jednak największe szkody wyrządzają drapieżniki poszukujące tych smacznych przekąsek. Pędraki chrabąszcza dobrze rozwijają się w dobrze przepuszczalnej, lekko luźnej, piaszczystej glebie.

 

Gdy temperatura spada, larwy zakopują się głębiej w ziemi, aby zimować. Dzięki temu nie powodują już żadnych uszkodzeń, więc nadszedł czas, aby naprawić swoją darń. Jeśli nie podejmiesz żadnych kroków, aby naprawić puste miejsca, zostaną one wypełnione wiechliną roczną i chwastami! W tym okresie najlepiej naprawić ubytki za pomocą SOS i RPR.

Zapobieganie pojawieniu się wiechliny rocznej dzięki trawie RPR, która jest tak mocna jak stal!

Trawa RPR kiełkuje bardzo szybko i ma taką samą wytrzymałość jak wiechlina łąkowa, co zmniejsza ryzyko niepożądanego rozrastania się wiechliny rocznej. Otrzymasz gęstszą, lepiej ukorzeniającą się darń, która będzie wymagać mniej wody i nawozów. Testy wykazały, że stosowanie mieszanek RPR może zmniejszyć wzrost wiechliny rocznej o 20% w ciągu dwóch miesięcy po wysianiu.

RPR-GT-logo-1900!

RPR

Większość mieszanek traw przegrywa walkę z wiechliną roczną. Jednak w Barenbrug mamy mieszanki, które są jeszcze szybsze. Na przykład: RPR, charakteryzujący się bardzo szybkim kiełkowaniem i zdolnością do tworzenia wyjątkowo mocnej powierzchni trawiastej, co praktycznie uniemożliwia wzrost wiechlinie rocznej.

SOS, idealne rozwiązanie dla gołych placy

SOS to innowacyjna mieszanka nasion traw charakteryzująca się niezwykle szybkim wzrostem roślin, nawet po dosiewie w bardzo niskich temperaturach. SOS zarasta i regeneruje murawę znacznie szybciej niż życica trwała w niskich temperaturach – nawet o 50% szybciej. Uszkodzone w wyniku intensywnego użytkowania boiska odbudują się w znacznie krótszym czasie, minimalizując jednocześnie ryzyko inwazji niepożądanych chwastów. Ruń będzie mocniejsza zarówno na początku, jak i pod koniec zimy.

 

SOS można stosować do dosiewu aż do późnej jesieni/zimy, ponieważ może kiełkować w glebie o temperaturze powyżej 6°C. SOS jest rzeczywiście często używany podczas zimowej przerwy w rozgrywkach do podsiewania murawy lub naprawy gołych miejsc na uszkodzonych boiskach.

 

Logo-SOS-GT-White-2024!

SOS, poważny przeciwnik Poa annua!

Ponieważ SOS kiełkuje już w temperaturze 6 °C, podczas gdy wiechlina roczna  potrzebuje do kiełkowania temperatury około 8 °C.

powrót