HEADER_SOS_PL-500-2024!

SOS pomaga w utrzymaniu murawy zimą

Boiska sportowe użytkowane są codziennie. Nic dziwnego, że w chłodniejszych miesiącach na boisku często pojawiają się gołe place. Normalne odmiany traw nie są w stanie skutecznie wypełnić tak dużych ubytków, ponieważ nie mają wystarczającej ilości światła lub ciepła. Dzięki SOS® ten problem to już przeszłość. SOS® kiełkuje niezwykle szybko w niskich temperaturach, dlatego jest to pierwsza pomoc na boisku sportowym.

SOS gwarancją sukcesu!

W kręgach sportowych SOS® z pewnością nie pozostał niezauważony. Być może najlepszym przykładem jest turniej piłkarski Mistrzostw Świata, który odbył się w RPA w 2010 roku. Przed startem boiska nie były gotowe i podjęto działania nadzwyczajne. Okazało się, że  rozwiązaniem był SOS®. Trawa wyrosła w mgnieniu oka, zagęszczenie murawy na boiskach było doskonałe, a mecze rozgrywano na najwyższej jakości boiskach. SOS® jest popularny także wśród europejskich klubów piłkarskich, zwłaszcza zimą, gdzie oczekiwania do jakości murawy są bardzo wysokie.

 

W 2009 roku firma Barenbrug zdobyła nagrodę Demo-Dagen Sports Facilities Innovation Prize. Nagroda za innowacyjność koncentruje się na produktach i usługach dla boisk sportowych oraz obiektów sportowych i  rekreacyjnych. Nagroda przyznawana jest innowacyjnemu produktowi lub usłudze. Oto, co świat sportu miał do powiedzenia o SOS®:

Jeśli to możliwe, obsiewaj boisko SOS® przez całą zimę! Jeśli robi się to regularnie, w glebie zawsze będą kiełkować nasiona.

Erwin Beltman
Field manager Feyenoord Stadium

Najnowocześniejsza technologia!

Głównym składnikiem naszej mieszanki SOS® jest szybko zawiązująca się odmiana Lolium multiflorum westerwoldicum, która ma cechy potrzebne do uprawiania trawy sportowej i rekreacyjnej. Jest to trzecia generacja życicy jednorocznej o cechach sportowo-rekreacyjnych. Życica tetraploidalna jest sprzedawana jako dobra alternatywa dla SOS®. Tetraploidy generalnie rosną szybko, ale nie mają takiej samej zdolności jak SOS® do kiełkowania i wzrostu w temperaturze tak niskiej, jak 6°C. Zostało to udowodnione w badaniach laboratoryjnych.

 

Wysiałem SOS®  w grudniu, odliczając metodą GDD. Czternaście dni później rośliny SOS® zaczęły wschodzić. Fantastyczne!

Henry de Weerd
Groundsman, FC Twente, Enschede

Dosiew w niskiej temperaturze

W ciągu ostatnich kilku lat SOS® stał się znany ze swojej zdolności do niezwykle szybkiego kiełkowania w glebie o temperaturze tak niskiej, jak 6°C, zapewniając silną murawę przez cały rok. Gdy SOS® jest dosiewany we właściwym czasie, jesienią i zimą, jakość runi jest gwarantowana. Dosiew z SOS® gwarantuje co najmniej 60% szybszy miesięczny wzrost. To o 18 dni szybciej niż w przypadku mieszanek zawierających życicę.

 

Zobacz więcej o dosiewaniu w niskich temperaturach.

Wydłużenie sezonu sportowego

SOS® znacznie wydłuża sezon gry. Boisko, które jest obsiane na początku sezonu, zachowuje gęstą okrywę trawy. Dlatego boiska mogą być wykorzystywane intensywniej niż kiedykolwiek wcześniej. SOS® znacznie zwiększa liczbę godzin użytkowania boiska, czasami nawet o 100 godzin rocznie.

Pole bramkowe zostało kompletnie zniszczone - w mgnieniu oka ponownie pokryło się piękną trawą.

Henk Schreuder
Groundsman SC Heerenveen

Zapobieganie wiechlinie rocznej

Wiechlina roczna lub Poa Annua to odmiana trawy o bardzo płytkim systemie korzeniowym. Jest to zwykle roślina jednoroczna, ale czasami może być dwuletnia lub nawet wieloletnia. Jeśli nic nie zrobi się z tą jednoroczną trawą, opanuje ona murawę jak pożar. Może powstać po niej  na murawie wiele pustych miejsc i kilka chorób. W przeciwieństwie do wielu innych odmian traw, SOS® może wygrać z wiechliną roczną. Ponieważ SOS® umacnia się tak szybko, wiechlina roczna ma niewielkie szanse na przetrwanie.

 

Zobacz więcej o wiechlinie rocznej i jak ją zwalczać.

Najszybszy efekt dosiewu

Żadna inna trawa nie ukorzenia się tak szybko jak SOS®. To szybkie umacnianie odbywa się w temperaturach tak niskich, jak 6°C. W ciągu ostatnich kilku lat SOS® zyskał reputację najlepszej mieszanki do dosiewu. Przy bardzo niskich temperaturach gleby wschodzi bardzo szybko.Odpowiednia pielęgnacja gwarantuje dobrą gęstość darni.

Przewidywane kiełkowanie za pomocą GDD (Growing Degree Days)

Kiełkowanie roślin SOS® można przewidzieć za pomocą metody obliczania stopniodni wzrostu tzw GDD (Growing Degree Days). Stopniowanie uprawy jest powszechnie stosowane w rolnictwie do przewidywania najlepszego czasu na zbiory lub nawożenie upraw. Jest to również przydatna metoda określania rozwoju chwastów w uprawie. GDD można obliczyć za pomocą następującego wzoru: (Tmax + Tmin)/2. Badania naukowe wykazały, że SOS® kiełkuje po 100-110 GDD, podczas gdy 100% odmiany życicy trwałej, takiej jak Bargold, w 115 GDD, a Barlennium – 120 GDD.

 

 

Murawy wyglądają dobrze.

Na pierwszy rzut oka możesz ocenić stan murawy. Widzowie także nie lubią słabego boiska, często objawiającego się gołymi placami, głównie w miesiącach zimowych. SOS® sprawia, że ten problem to już przeszłość. SOS® nie tylko wypełnia puste miejsca, ale także zapewnia, że i wiechlina roczna nie ma szans! Kiedy wiechlina roczna zaczyna rosnąć, boisko szybko przybiera inny kolor. Rośliny SOS® mają ten sam kolor co rośliny RPR®, dzięki czemu boisko jest bardziej atrakcyjne.

 

Zobacz więcej o wizualnym aspekcie SOS®.

Referencje SOS

W miesiącach zimowych boiska sportowe są obsiewane dużą ilością nasion SOS®, aby zachować ich wysoką jakość. SOS® udowodnił swoją wartość podczas turniejów Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. SOS® to najlepszy sposób na rozwiązywanie problemów w miesiącach zimowych.

 

Kliknij tutaj, aby poznać referencje SOS®. 

powrót