Wiechlina roczna, koszmar każdego ogrodnika i greenkeepera

Wiechlina roczna (Poa annua) jest jednym z najpospolitszych gatunków chwastów. Jest to roślina o płytkim systemie korzeniowym. Kwitnie wcześnie, a jej wysokość nie przekracza 25-30 cm. Jednak zwykle pozostaje znacznie krótsza.

Jeśli to możliwe, obsiewaj boisko SOS’em przez całą jesień i wczesną wiosnę! Jeśli robi się to regularnie, w glebie zawsze będą kiełkować nasiona (hamujące wzrost wiechliny rocznej).

Erwin Beltman
Field manager Feyenoord Stadium

Jak rozpoznać wiechlinę roczną

Wiechlina roczna jest zwykle łatwa do zidentyfikowania. Najmłodszy liść pojawia się w złożonym kształcie. U nasady liścia nie ma uszek, a spód liścia bez żeber jest matowy i często bladozielony. Ta różnica koloru jest często wyraźnie widoczna na murawie. Ponadto Poa annua ma długi, mlecznobiały języczek. W darni wiechlinę roczną  łatwo rozpoznać po obfitej formacji nasion (w końcu kwitnie przez cały rok). Liście są nie żebrowane, co oznacza, że ​​są miękkie i pofalowane.

 

Niska tolerancja na intensywne uzytkowanie.

Tolerancja na intensywne użytkowanie wiechliny rocznej jest dość niska, częściowo ze względu na jej płytkie korzenie. Oznacza to, że trawa jest łatwo wyrywana, co może skutkować wieloma gołymi miejscami, które znacznie obniżą jakość gry na boisku sportowym lub polu golfowym. Ponadto ma nieatrakcyjny wygląd.

Wygląd wiechliny rocznej

Pojawienie się wiechliny rocznej zazwyczaj szpeci murawę. Źle odżywiana zmienia swój zielony kolor na seledynowy. Kolor zmienia się w suchych warunkach, a gdy w górnej warstwie gleby nie będzie wystarczającej wilgotności, chwast ten natychmiast zmieni kolor na jasnozielony, a następnie zacznie obficie kwitnąć.

 

Wczesne kiełkowanie

Wiechlina roczna kiełkuje w temperaturze gleby tak niskiej jak 7 - 8 °C.  Kiedy murawy zaczynają ożywać na początku sezonu, chwast ten często pojawia się jako pierwszy, ponieważ większość mieszanek traw kiełkuje w wyższych temperaturach. Oznacza to, że gołe plamy są szybko wypełniane, niestety wiechliną roczną, która później wypadnie. Rozwiązaniem jest dosiew mieszanki SOS kiełkującej w 6 °C, co oznacza, że rozwój wiechliny rocznej będzie mocno ograniczony.

Logo-SOS-GT-White-2024!

SOS - Super Over Seeding

Innym rozwiązaniem jest SOS. Jest to doskonały produkt, szczególnie w chłodnych miesiącach, ponieważ kiełkuje już w temperaturze 6 ° C.  Jest więc szybszy niż wiechlina roczna, która kiełkuje w okolicach 8 ° C. SOS jest zatem kolejnym poważnym wyzwaniem dla tego chwastu.

Zrównoważone zarządzanie murawami

W ostatnich latach zrównoważone zarządzanie boiskami i polami golfowymi stało się bardzo popularne. Proces ten jest mocno związany ze zwalczaniem wiechliny rocznej. Chwast ten potrzebuje dużych ilości wody i nawozu. Zrównoważona gospodarka murawą sprawa, że wiechlina roczna otrzymuje mniej wody i pożywienia, co w rezultacie bardzo ją osłabia.

 

Głównym czynnikiem stresującym wiechlinę roczną jest susza. Jej reakcją na niedobór wody jest obfite kwitnienie, a wszystkie te kwitnące kępki prowadzą do utraty wizualnej atrakcyjności pola. Czynniki stresowe powodują rozmnażanie się tego chwastu. Dlatego tak ważna jest właściwa agrotechnika w walce z tą rośliną.

 

Wiechlina roczna jest też bardzo wrażliwa na choroby. Fusarium i Dollar Spot to najczęściej występujące choroby na polach zawierających ten chwast, a jak widomo choroby te mogą poważnie uszkodzić pole golfowe lub murawę piłkarską.

I overseeded with SOS in December and counted the GDDs. Fourteen days later, the SOS plants were already coming up. Fantastic!

Henry de Weerd
Groundsman, FC Twente, Enschede

Toleruje niskie koszenie

Wiechlina roczna może kwitnąć nawet na wysokości koszenia 0,5 cm lub niższej i kwitnąć kilka razy w roku! Wiele traw nie przetrwa tak niskiego koszenia, ale wiechlina roczna tak.

 

Budowanie warstwy filcu

Obfite opady deszczu prowadzą do powstania mokrej warstwy wierzchniej. Mokra warstwa wierzchnia jest bardziej wrażliwa na zagęszczenie niż sucha. Wilgoć utrudnia rozkład martwych łodyg i korzeni, a to powoduje powstawanie warstwy filcu. W ten sposób tworzą się idealne warunki dla wzrostu wiechliny rocznej, która ma płytki system korzeniowy. W ten sposób chwast utrudnia tez przedostawanie się wody do głębszych warstw.

Szybkie kiełkowanie RPR jest naprawdę fantastyczne. Oznacza to, że praktycznie nie ma ryzyka pojawienia się wiechliny rocznej, a na całym boisku otrzymujemy ruń najlepszej jakości.

Theo van Benthum, field manager
Het Goffertstadion - NEC, Nijmegen (NL)
RPR-GT-logo-1900!

RPR – Regenerating Perennial Ryegrass

Większość mieszanek traw przegrywa bitwę z wiechliną roczną. Wynika to z bardzo szybkiego kiełkowania tego chwastu. Kwitnie i zadarnia powierzchnię  szybciej niż większość mieszanek traw. Jednak w Barenbrug mamy mieszanki, które są jeszcze szybsze.

Koszmar greenkeepera i ogrodnika

Wiechlina roczna bardzo szybko wypełnia trawniki i jest zielona. Jest to niestety jedyna korzyść, jaką zapewnia ten chwast i z pewnością nie przeważa nad wszystkimi wyżej wymienionymi wadami. Wiechlina roczna, ze wszystkimi jej negatywnymi konsekwencjami, może spowodować, że greenkeeper i ogrodnik będą mieć wiele nieprzespanych nocy.

 

If you would like more information about the options and solutions regarding annual meadow grass on sports fields, click here.

 

For information about annual meadow grass on golf courses, click here.

powrót