Pierwsza pomoc w czasie suszy!

 

Ostatnie miesiące były wyjątkowo suche. Trawa z zielonej zrobiła się żółta, a następnie brązowa. Czy na Twoim trawniku, łące, tli się jeszcze życie? Co zrobić, by znów było zielono i pięknie, i jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać? Celem niniejszej instrukcji pierwszej pomocy jest odpowiedź na te pytania. Ten wyjątkowy plan prezentujący wszystkie czynności krok po kroku, pomoże Ci w krótkim czasie odtworzyć zdrową, pełną życia darń!

 

Krok 1: Wykonaj test żywotności!

W temperaturach powyżej 25 ℃ wiele traw przechodzi w stan spoczynku. Poszczególne odmiany znacznie się pod tym względem różnią. Niektóre są w stanie przetrwać wysokie temperatury i suszę, inne w takich warunkach zamierają. Poniżej prezentujemy, jak wykonać prosty test, dzięki któremu sprawdzisz, czy Twój trawnik nadal żyje.

 

Test żywotności:

  1. Wytnij kawałek darni łopatą.
  2. Umieść go w wiadrze z wodą i pozostaw do całkowitego nasiąknięcia.
  3. Pozwól, by woda wyciekła z wiadra, pozostawiając darń w wiadrze.
  4. Jeśli w ciągu 1-2 dni na spodniej stronie darni pojawią się białe korzonki, oznacza to, że trawa nadal żyje.

 

 

Wniosek do kroku 1: Białe czy brązowe korzenie?

Rośliny, które wytwarzają białe korzenie, mogą odzyskać wigor, jeśli dostarczy się im wodę. Jeśli pomiędzy brązowymi korzeniami nie widać nowych, białych korzonków, rośliny najprawdopodobniej nie przeżyły gorąca i suszy.

 

Uwaga, niebezpieczeństwo!

Trawa jest bardzo osłabiona lub martwa, co tworzy na trawniku miejsce dla nowych roślin, w tym także dla roślin niepożądanych, jak wiechlina roczna czy inne chwasty. Nasiona tych roślin  prawdopodobnie znajdują się w glebie i wykiełkują, jeśli ją podlejemy. Jeżeli zostawimy trawnik bez pomocy, zostanie on zdominowany przez niepożądane rośliny, co będzie skutkować brzydką i słabą murawą.

 

Krok 2: Wykonaj test na hydrofobię gleby

 

Wysoka żywotność trawy nie gwarantuje jeszcze, że darń się odnowi; kluczowe jest, by gleba dobrze wchłaniała wodę. Jeśli gleba nie wchłania dobrze wody, darń nie odżyje, nawet jeśli ją podlejemy. Hydrofobia gleby wywołuje stres u traw, a także innych roślin oraz mikroorganizmów glebowych. Skutek jest taki, że w niektórych miejscach lub też na całej powierzchni trawnika woda nie jest w stanie wniknąć do gleby. Hydrofobia sprawia, że wyschniętej trawie trudniej jest wrócić do formy, gdy znów spadnie deszcz, ponieważ woda nie dociera do korzeni. Dlatego najpierw należy rozwiązać w/w problem.

 

Test kropli:

Ten test pozwala sprawdzić hydrofobię gleby.

  1. Wytnij kawałek darni za pomocą szpadla lub innego narzędzia.
  2. Na każdych 2 centymetrach głębokości umieść kroplę wody.
  3. Jeśli wchłonięcie kropli przez glebę trwa więcej niż 1 minutę, stopień hydrofobi gleby jest zbyt wysoki, by trawa odzyskała wigor bez dodatkowej pomocy. Dosianie zwykłych nasion trawy nie przyniesie żadnego efektu.

Wniosek do kroku 2: hydrofobowa czy nie?

Jeśli gleba jest hydrofobowa, dosiew z użyciem zwyczajnej mieszanki nasion traw nie ma sensu! Woda nie będzie w stanie dotrzeć do nasion, by mogły wykiełkować, zaś nasiona, które mimo to wykiełkują, nie urosną, jeśli do ich korzeni nie będzie dochodzić woda. Barenbrug ma jednak rozwiązanie dla hydrofobowych gleb: Yellow Jacket Water Manager! Rewolucyjna technika otoczkowania nasion Yellow Jacket Water Manager pozwala zwalczyć hydrofobowość gleby i zapobiega jej nawrotom w okresie wzrostu młodych roślin. Twój trawnik znów będzie silny i pełen życia, dzięki zdrowym i mocnym młodym roślinom.