Pierwsza pomoc w Twoich użytkach zielonych

 

Czy Twoje użytki potrzebują szybkiej renowacji? Czy na Twoich łąkach dominują chwasty, a trawy nie plonują już tak obficie jak kiedyś?  Zmień to!

Rozwiązaniem będzie podsiew gatunkami traw, które szybko kiełkują, przez co są bardziej konkurencyjne i znacznie zwiększają jakość zbieranej sianokiszonki

– mowa tu przede wszystkim o życicach.

 

Wykorzystaj wodę.

Ostatnie lata pokazują jak bardzo jesteśmy uzależnieni od opadów, zwłaszcza jeśli chodzi o zbiór pasz objętościowych. Mokra jesień i zima pozwalają nam właśnie teraz wykorzystać okazję do rekultywacji użytków zielonych. Wykorzystaj ten czas do podsiewu traw i pamiętaj, aby dobrać mieszankę właściwie.

 

Co wybrać?

 

 

Wiosenny podsiew musi opierać się na życicach, zwłaszcza życicy trwałej i mieszańcowej, które znajdują się w mieszance BG-2 Milkway Tetra, przez co jest ona konkurencyjna dla pozostałych gatunków traw znajdujących się w runi. Dodatkowo efekt podsiewu jest znacznie lepiej widoczny, ponieważ młode siewki zobaczysz po około 10-14 dniach od zasiewu. Taki zabieg pozwoli Ci już w pierwszym roku zebrać bardziej wartościową (bogatszą w cukry i białko) sianokiszonkę. Na grunty słabsze, piaszczyste, warto wybrać mieszankę dodatkowo wzbogaconą o gatunki głębiej korzeniące się, takie jak kostrzewa łąkowa, które będą bardziej odporne na niekorzystne warunki pogodowe. Pomóc w podsiewie na takich gruntach może mieszanka BG-4 Milkway Universal, która oprócz kostrzewy zawiera aż 50% życic. 

 

Dlaczego taki skład mieszanki?

 

Podsiew wykonywany wczesną wiosną musi charakteryzować się szybkim startem początkowym – stąd życice. Na gruntach słabszych, gdzie woda szybko ‘ucieka’, nie możemy opierać się tylko na samych kostrzewach. Gatunek ten wolniej zaczyna kiełkować, przez co na początku jest mniej konkurencyjny względem traw, które już są obecne w runi, a podsiew jest bardziej zawodny. Wybierz mieszankę, która najlepiej sprawdzi się na Twoich łąkach, ponieważ wegetacja traw już rusza, a obfite opady po zimie pozwalają przeprowadzić podsiew wczesną wiosną.

 

Zwiększ swoje szanse na większy plon tego roku, ale przede wszystkim popraw jakość zbieranej sianokiszonki i podsiej swoje użytki zielone już teraz!!!

 

Łąka po podsiewie