Redukcja nawożenia azotowego na użytkach zielonych jest możliwa!

 

Dowiedz się jak?

 

Obecne bardzo wysokie ceny nawozów azotowych motywują do szukania możliwości ograniczania ich stosowania. Użytki zielone są jedną z upraw, gdzie zastosowanie pewnych zabiegów pozwoli na redukcję stosowania drogich granulek. Poniżej przedstawiamy szczegóły.

 

Istniejące użytki zielone

 

Na łąkach i pastwiskach gdzie w runi występuje sporo roślin motylkowych (koniczyn czy lucerny), warto przeprowadzić wczesną wiosną włókowanie i wałowanie (tylko na gruntach organicznych – torfowych, murszowych) oraz przeprowadzić nawożenie fosforowo-potasowe. Te działania pozwolą roślinom motylkowym na szybką regenerację po zimie i bujny wzrost. Wysoki udział w runi koniczyn czy lucerny powoduje wiązanie większej ilość darmowego azotu atmosferycznego, z którego korzystają również trawy. Olbrzymie znaczenie ma również nawożenie siarką – pozwala lepiej wykorzystać azot przez rośliny, oraz magnezem – wpływającym na przemiany energetyczne w roślinach i ich lepsze odżywienie.

 

Jeżeli jednak posiadane uprawy zielone charakteryzuje niski udział w runi roślin motylkowych, jedynym i szybkim rozwiązaniem jest podsiew użytków mieszanką jednorocznych koniczyn ProtaFix. Produkt ten charakteryzuje się bardzo szybkim wzrostem początkowym, bardzo wysokim plonowaniem i szybkim odrastaniem po pokosach. Dlatego idealnie sprawdza się w wiosennych podsiewach niewielką dawką nasion (5-7 kg/ha) gdyż jest bardzo konkurencyjny dla traw szybko startujących z wiosenną produkcją masy zielonej. Uzupełnienie runi o koniczyny, pozwoli korzystać z darmowego azotu atmosferycznego, dzięki symbiozie roślin z bakteriami brodawkowymi. Każda tona plonu suchej masy roślin motylkowych to aż około 20kg związanego azotu. Korzyści zatem są ogromne.

 

Zakładane użytki zielone

 

Planowane siewy nowych łąk i pastwisk warto opierać o sprawdzone mieszanki z wysokim udziałem koniczyn czy lucerny. Na stanowiskach jednorodnych, kośnych,w dobrej kulturze i zbliżonym do neutralnego odczynie (pH >6,0), doskonale sprawdzi się Lucerna. Polecamy zasiew szczególnie wiosną lucerny w osłonie koniczyny aleksandryjskiej –B&G-12 Lucerne Plus, czy zastosowanie mieszanki dwóch typów lucerny – AlfaComfort. Na stanowiskach mozaikowatych, kośnych, o wysokim odczynie pH, warto zastosować mieszankę traw z lucerną B&G-3 Milkway Protein. Pozostałe stanowiska kośne obsiewamy mieszanką traw z czerwoną koniczyną B&G-11 Milkway Complexa użytki pastwiskowe i kośno-pastwiskowe mieszanką B&G-6 Milkway Super z wysokim udziałem koniczyny białej.

 

Poplon może także dostarczyć azotu dla kolejnych upraw

 

Wśród roślin poplonowych popularnością cieszą się gorczyce, rzodkwie i facelie, jednak te rośliny nie są w stanie związać i wprowadzić do gleby azotu atmosferycznego tak jak mieszanki poplonowe B&G-13 Milkway Poplon czy wspomniany wcześniej ProtaFix. Mieszanki te dzięki wysokiemu udziałowi roślin motylkowych (B&G-13 Milkway Poplon – 55%, ProtaFix – 100%) nie tylko korzystają z azotu atmosferycznego, ale również pozostawiają stanowisko bogate w ten pierwiastek plonotwórczy dla kolejnych upraw. Obie mieszanki są po skoszeniu idealną bazą do produkcji wysokobiałkowej zielonki i sianokiszonki lub mogą stanowić bardzo cenny nawóz zielony do przyorania czy wymieszania z glebą.

Skoro każda tona suchej masy roślin motylkowych to około 20kg związanego azotu atmosferycznego, należy zrobić wszystko, aby zapewnić wysoki udział tych roślin w runi użytków zielonych i odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju.

 

Życzymy wysokich plonów i azotowych oszczędności.