Water Saver na pustyniach Arabii Saudyjskiej.

 

Wielkim sukcesem Royal Barenbrug Group okazał się projekt wprowadzenia mieszanki nasion traw Water Saver na terenie Arabii Saudyjskiej. Lokalne władze Dumat Al Jandal, dystryktu słynącego z gorącego i suchego klimatu, postanowiły zainwestować w stworzenie zieleni miejskiej na tym terenie. Parki, pobocza dróg, place zabaw i wiele innych miejsc, miały być przekształcone w Zielone Miasto, co niewątpliwie poprawiłoby jakość życia na tym obszarze. Był tylko jeden kłopot: trawa nie rośnie w klimacie pustynnym. Problem pozostawał nie rozwiązany do momentu, kiedy miejscowe władze dowiedziały się o odpornej na przesuszenia mieszance nasion traw Water Saver.

Tolerancja na suszę. 

Zaletą mieszanki nasion traw Water Saver jest tworzenie zdrowej, silnej i pięknej zielonej darni w suchym i gorącym klimacie. Ze względu na głęboki system korzeniowy, Water Saver jest w stanie korzystać z zasobów wody znajdujących się nawet na głębokości 60cm! Oprócz tego mieszanka ta zawiera odmiany o pięknym wyglądzie blaszki liściowej i doskonałej odporności na choroby.

Tak dobrane odmiany, wychodowane specjalnie do wegetacji w ekstremalnych pustynnych warunkach gwarantują wysoką jakość darni i przyczyniają się do stabilizacji podłoża.

Sercem koncepcji jest dobór odmian nasion traw odpornych na suszę, w odpowiedniej proporcji. Poza tym nasiona Water Saver są dostępne również w otoczce Yellow Jacekt, która dłużej utrzymuje wodę wokół kiełkujących nasion. Kluczowym elementem Yellow Jacket jest Zeba, pochodna skrobi kukurydzianej, która może wchłonąć 600 razy więcej wody niż sama waży . W ten sposób nasiona otoczkowane potrzebują mniej wody aby wykiełkować i prawidłowo się rozwijać. Takie rozwiązanie przynosi oszczedniości nie tylko w zużyciu wody ale również w pobieraniu energii, środków chemicznych itp.

 
 Po kilku tygodniach, piaszczyste pola Dumat al Jandal przekształciły się w silną i gęstą darń, przygotowaną do intensywnego użytkowania. Jest to kolejny dowód na to, że Royal Barenbrug Group może wyhodować nasiona, z których powstanie trawnik w najbardziej ekstremalnych warunkach.